Beskid Mały: Góra Żar miejsce dla każdego.

Góra Żar czyli miejsce dla każdego.

Położona w Beskidzie Małym Góra Żar ( 761 m n.p.m.) to miejsce dla każdego. Ten niewielki szczyt z ogromnym potencjałem wychodzi na przeciw miłośnikom wszelkich mniej lub bardziej wymagającym aktywności fizycznych jednocześnie oferując przepiękne widoki. Z góry podziwiać można panoramę Beskidów, która w połączeniu z widokiem na Jezioro Żywieckie i Międzybrodzkie tworzy niezapomniany krajobraz. Co więcej, Góra Żar skrywa w sobie wiele tajemnic. Jeżeli jesteście ciekawi co łączy ją z Bazyliką Mariacką, Gubałówką i jak łamane są tam prawa fizyki.. to koniecznie przeczytajcie ten artykuł! 😉

Góra Żar zimą

Jak możesz zdobyć Górę Żar?

  • pieszo po szlaku lub asfaltem;
  • rowerem;
  • kolejką liniową.

Możesz też:

  • jeździć tam na nartach;
  • latać paralotnią;
  • skorzystać z całorocznego toru saneczkowego;
  • podziwiać szybowce.

Jak widzisz Góra Żar oferuje całą gamę możliwości. Jeżeli szukasz pomysłu na weekendowy lub popołudniowy wypad, możesz śmiało wybrać to miejsce. Sprawdzi się o każdej porze roku.

Góra Żar na rowerze

Tajemnice i ciekawostki prosto ze szczytu!

Mam nadzieję, że na wstępie zaciekawiłam Cię trochę pytaniem o związek Góry Żar z Kościołem Mariackim w Krakowie czy Gubałówką w Zakopanem, do tego złamane prawa fizyki czyli magiczna butelka wędrującą pod górę… Już śpieszę z wyjaśnieniem 😉

W okolicy Góry Żar, a dokładnie u jej podnórza, przy ostatnim parkingu, znajduje się pewne magiczne miejsce. Otóż kiedy na asfaltowej drodze biegnącej w górę położymy butelkę z wodą, ona też zacznie kulać się… do góry! Jak to możliwe? Kiedy Patryk powiedział mi o tym nie mogłam uwierzyć. Następnego dnia sprawdziłam to osobiście i jak się okazało miał rację. 

Szperając w Internecie dowiedziałam się że jest to powszechne zjawisko występujące na całym świecie. „Magiczna górka” nazywana też „magnetyczną lub czarodziejską górką” to fenomen tłumaczony na wiele sposobów. My skłaniamy się ku wypowiedzi naukowców z Kalifornii, którzy udowodnili iż jest to po prostu złudzenie optyczne. Nasze oko widzi wzniesienie, które tak naprawdę wcale nim nie jest. Oto cała tajemnica!

Góra Żar lot paralotnią

Jak już wiesz, na Górę Żar można wyjechać kolejką linowo- terenową. Co ciekawe dokładnie ta sama kolejka, wywoziła niegdyś turystów na słynną Gubałówkę. Dzięki temu od 2004 roku mamy w Beskidach cząstkę Podhala. 

Na szczycie góry, znajduje się sztuczne jezioro- zbiornik elektrowni szczytowo- pompowej. W środku znajduje się komora, gdzie zmieściłaby się Bazylika Mariacka. Dokładnie, ta którą podziwiać możesz w Krakowie 🙂

Góra Żar to bardzo popularne miejsce wśród paralotniarzy. Przy sprzyjających warunkach każdy może odbyć lot w tandemie z instruktorem.

Taka właśnie jest Góra Żar. Dobra dla każdego, oferująca niezwykłe widoki, a do tego pełna ciekawostek.

Wybierzesz się na wycieczkę?

Do poczytania,

Imielscy!

Jeden komentarz Dodaj swoje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *