Beskid Żywiecki: Żabnica Skałka-Słowianka- Romanka- Rysianka- H. Lipowska- H. Boracza- Żabnica Skałka

Dzisiaj przychodzę z propozycją kolejnej górskiej wędrówki, tym razem w Beskidzie Żywieckim.

Tak jak widzisz w tytule tego wpisu proponowana trasa wygląda następująco:

Żabnica Skałka- Słowianka- Romanka- Rysianka- Hala Lipowska- Hala Boracza- Żabnica Skałka

Informacje praktyczne:

  • długość trasy to około 20 km
  • trasę rozpoczynamy i kończymy w tym samym miejscu
  • samochód zostawisz na bezpłatnym parkingu lub zaparkujesz wzdłuż drogi
  • przy wejściu na szlak znajduję się mały, ale dobrze zaopatrzony sklepik w którym można kupić coś do jedzenia i picia
  • szlak można zrobić od drugiej strony, czyli od Żabnicy prze Halę Boraczą itd. Proponowany przez nas wariant zakłada bardziej strome podejście, łagodniejsze zejście i kultową jagodziankę na Hali Boraczej jako nagrodę za wcześniejszy wysiłek 😉
  • Na trasie są schroniska

Opis szlaku:

Żabnica Skałka- Słowianka 858 m n.p.m.

Czarnym szlakiem ruszamy w stronę Słowianki. Kawałeczek drogą asfaltową, a poźniej szutrem cały czas przez las. W połowie trasy zaczyna się około 1,5 km mocniejszego podejścia. Na Słowiance znajduje się Górska Stacja Turystyczna, gdzie można wykupić nocleg z dostępem do kuchni. Patryk nocował tam niejednokrotnie i poleca to miejsce.

Słowianka- Romanka 1366 m n.p.m.

Niebieskim szlakiem ruszamy w stronę Romanki. Jest jednak możliwość skrócenia trasy i wcześniejszego odbicia prosto na Rysiankę czerwonym szlakiem.

Podejście na Romankę dłużyło się nam najbardziej. Odnosiłam wrażenie, że obchodzimy Romankę dookoła i nie możemy trafić na szczyt 😉 Początkowo, za naszymi plecami rozciągały się fantastyczne widoki na Beskid Mały, a po bokach na Beskid Śląski i Żywiecki co było doskonałym pretekstem na robienie krótkich przystanków. Następnie maszerowaliśmy leśną ścieżką, która trawersowała po zboczu góry. Na szczycie Romanki nie ma schroniska i jest ono otoczone lasem. Wystarczy jednak podejść kilka kroków w stronę Rysianki, aby móc podziwiać widoki na Babią Górę, Pilsko i Tatry.

Romanka- Rysianka 1322 m n.p.m.

Żółtym szlakiem schodzimy ze szczytu Romanki w kierunku Rysianki. Po drodze schodzimy na Halę Łyśniowską i Przełęcz Pawlusią. Cały czas towarzyszą nam piękne widoki. Na sam koniec, po raz kolejny wspinamy się delikatnie na szczyt. Na Rysiance znajduję się schronisko PTTK, które aktualnie jest nieczynne. Przed schroniskiem zorganizowany jest samoobsługowy bufet. Można kupić ciasto, ciepłe i zimne napoje. Pieniądze zostawia się w słoiku.

Rysianka- Hala Lipowska 1324 m n.p.m.

15 minut później, szutrową drogą dochodzimy do Hali Lipowskiej na której również znajduje się schronisko PTTK. Aktualnie ( w tygodniu) było nieczynne.

Hala Lipowska- Hala Boracza 854 m n.p.m.

Z Hali Lipowskiej w kierunku Hali Boraczej rusza zielony i żółty szlak. Po około kilometrze marszu, zielony szlak odbija w prawo i zboczem góry, przez las prowadzi do Hali Boraczej. My wybieramy inną opcję. Idziemy prosto, żółtym szlakiem przez Halę Bieguńską, Motykową i dochodzimy do Hali Redykalnej. Tam wchodzimy na czarny szlak prowadzący na Halę Boraczą, który na około 10 minut przez schroniskiem łączy się z zielonym szlakiem.

Jeżeli nie jesteście fanami słynnej jagodzianki, przed schroniskiem czarnym szlakiem prowadzącym przez las zejdziecie do Żabnicy na parking. My podchodzimy te kilka metrów do góry, aby zjeść kultową drożdżówkę.

Hala Boracza- Żabnica Skałka

Z Hali Boraczej możesz zejść wspomnianym wcześniej czarnym, krótszym szlakiem przez las. Jest też możliwość wybrania, dłuższej asfaltowej drogi.

Udanej wędrówki!

Do poczytania!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *