Velo Czorsztyn – trasa rowerowa wokół Jeziora Czorsztyńskiego.

Spis treścu

Trasa rowerowa Velo Czorsztyn wokół Jeziora Czorsztyńskiego to nasze okrycie ostatnich miesięcy. Ponad 30 lub 40 km szlak (w zależności od wariantu) obfituje w przepiękne widoki, dzięki którym człowiek zapomina o wysiłku wkładanym w pedałowanie. Tafla Jeziora Czorsztyńskiego, dwa tajemnicze zamki, liczne zatoczki, górujące Tatry, a do tego świetnie przygotowana nawierzchnia i udogodnienia dla rowerzystów. Czego chcieć więcej? Pakuj rower i poznaj Velo Czorsztyn!

Velo Czorsztyn – najładniejsza trasa rowerowa w Polsce

Latem 2020 roku przejechaliśmy z Patrykiem rowerami 3 tysiące kilometrów, odkrywając uroki polskich krajobrazów. Nie będę kłamać, że dotarliśmy i widzieliśmy każdy rejon Polski oraz dostępne ścieżki rowerowe. Jednak z ręką na sercu przyznaje, że okolice Jeziora Czorsztyńskiego to jedno z naszych ulubionych i naprawdę pięknych miejsc na mapie Polski. Różnorodność krajobrazu oraz niezliczone możliwości spędzania wolnego czasu, aż proszą się o przyjazd. Trasa rowerowa Velo Czorsztyn to według nas wisienka na torcie. Przemierzając kolejne kilometry, nie zawiodą Was ani widoki, ani techniczne przygotowanie trasy. Twórcy Velo Czorsztyn powinni być z siebie dumni. Na koniec dodam tylko jeszcze, że zwykle nie odwiedzamy z Patrykiem tych samych miejsc kilka razy. Velo Czorsztyn jest jednak wyjątkiem. Trasę pokonaliśmy już dwa razy, a pisząc aktualizację tego wpisu, planujemy kolejną wycieczkę rowerową.

Dla kogo odpowiednia jest trasa?

Zdecydowanie dla każdego, ale poziom trudności oceniamy jako średni.

W trakcie jazdy mijaliśmy rowerzystów w każdym wieku i na różnych rowerach. Byli też rodzice z przyczepkami i sporo małych miłośników dwóch kółek. Z tego, co zaobserwowaliśmy, trasa Velo Czorsztyn jest popularna wśród rodzin z dziećmi. W trakcie naszej wycieczki jedni rowerzyści dzielnie pedałowali, inny pchali rowery pod górę w słabszej chwili. Wybierając Velo Czorsztyn, nie powinniśmy zapominać jednak, że szlak przebiega przez górzysty teren. Trzeba przygotować się na 2-3 konkretne podjazdy, ale również na długie, dosyć strome i czasami kręte zjazdy. Trasa Velo Czorsztyn nie będzie odpowiednia dla kogoś, kto na rower wsiada raz w roku.

Velo Czorsztyn- jak trafić na ścieżkę rowerową ?

Opis trasy Velo Czorsztyn, różne warianty jazdy.

Jak widać na powyższym zdjęciu, ścieżka nie jest całkowicie połączona i aby zrobić koło wokół jeziora, trzeba przejechać około 10 km zwykłą drogą. Są też inne opcje, ale o tym za chwilę. Opiszę teraz naszą trasę, a później powiem Ci o innych, możliwych wariantach.

1. Start trasy rowerowej Velo Czorsztyn

Velo Czorsztyn gdzie zaparkować?

Samochód zaparkowaliśmy w miejscowości Nidzica. Kilka metrów przed zamkiem, po prawej stronie drogi znajduje się Kościół Rzymskokatolicki pw. św. Andrzeja Apostoła, a równolegle do niego, po drugiej stronie jest bezpłatny, przydrożny parking. Auto można zostawić również na parkingach w okolicach zamku.

Opis trasy Velo Czorsztyn

 Kierunek Sromowce Wyżne

Trasę pokonujmy odwrotnie do ruchu wskazówek zegara. Jadąc wybrukowaną, ścieżką rowerową prowadzącą wzdłuż głównej drogi, po lewej stronie miniesz zamek w Nidzicy, a następnie Zaporę Wodną na Zbiorniku Czorsztyńskim. Na rondzie pojedź prosto, wzdłuż Jeziora Sromowieckiego, a następnie przez zaporę, obok Elektrowni Wodnej kieruj się na miejscowość Sromowce Wyżne. Tutaj ścieżka rowerowa urywa się, a my zaczynamy jazdę pod górę główną drogą, skąd pojawią się pierwsze widoki na Tatry po lewej stronie i Pieniny po prawej. Miniesz skręt na spływ Dunajcem oraz wjedziesz na teren Pienińskiego Parku Narodowego.

 Skręcamy w lewo – ul. Zamkowa, a po ok. 250 m w prawo – ul. Turystyczna

Licząc od samochodu, po około 10 km i po wyjeździe z lasu, skręć w lewo w ulicę Zamkową. Jadąc nią do samego końca trafisz do ruin zamku w Czorsztynie. Jednak aby wjechać na interesującą nas ścieżkę rowerową musisz po ok 250 m od skrzyżowania skręcić w prawo w ulicę Turystyczną. Od tego momentu trasa jest bardzo dobrze oznaczona więc kieruj się drogowskazami.

 Jedziemy!

Teraz pozostaje cieszyć się 30 km jazdy po świetnie przygotowanej nawierzchni i w otoczeniu cudownej przyrody. Widok na tafle jeziora i pojawiające się przy dobrej widoczności Tatry powalają z nóg. Zarówno za pierwszym jak i za drugim razem, byłam szczerze zachwycona tą trasą. Jej ogromnym plusem są również liczne miejsca, gdzie można odpocząć, a nawet zamówić coś do jedzenia i picia.

UWAGA!

Jest taki jeden moment na trasie (przed miejscowością Dębno gdzie można zjechać do kościoła o którym pisze niżej), gdzie na chwilę gubi się oznaczenie. Wyjedziesz wtedy na główną drogę nr 969. Należy pojechać w lewo i za moment wjedzie się znowu na ścieżkę.

Atrakcja na trasie Velo Czorsztyn- Kościół w którym Janosik brał ślub z Maryną

Ten uroczy, drewniany kościółek to prawdziwa perełka architektoniczna. Aby do niego trafić należy troszkę zboczyć z trasy. Kościół św. Michała Archanioła znajduje się w Dębnie Podhalańskim. Zachęcam zerknąć do środka ponieważ wnętrze robi ogromne wrażenie. Kręcono w nim zresztą scenę ślubu Janosika z Maryną. Wejście do kościoła jest bezpłatne, ale mile widziane jest zostawienie drobnej ofiary. W deszczowe dni, nie ma możliwości wejścia do świątyni ze względu na wilgoć która może zaszkodzić cennemu zabytkowi. W kościółku odbywają się śluby i inne nabożeństwa.

Inne możliwości przejazdu Velo Czorsztyn

1.Zgodnie z ruchem wskazówek zegara

Trasa pokonać można na odwrót, czyli zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Aby trafić na ścieżkę, przed zamkiem w Niedzicy skręć w ulicę Nad Zalewem.

Patrząc na ilość turystów jest to chyba częściej wybierana opcja. Czy jest lepsza? Ciężko powiedzieć.. tu i tu czekają na ciebie wymagające podjazdy i  strome zjazdy.

2. 30 km jazdy + rejs gondolą

Między zamkiem w Niedzicy i zamkiem w Czorsztynie pływa gondola, na którą można wejść w rowerem. Rejsy odbywają się wahadłowo, mniej więcej co 15 minut. Przepłynięcie również trwa 15 minut, a koszt z rowerem to 10 zł/os.

Korzystając z takiej możliwości samochód można zaparkować w okolicy zamku w Niedzicy i później przepłynąć gondolą lub odwrotnie. Unikniesz wtedy dodatkowych 10 km, które trzeba przejechać główną drogą, aby zamknąć koło.

Podsumowanie trasy rowerowej Velo Czorsztyn

Choćbym jak bardzo starała się, opowiedzieć Ci jak świetna jest to trasa rowerowa, to ciągle są to tylko słowa, które podobnie jak zdjęcia, nie są w stanie oddać tego co zobaczysz na żywo. A więc pakuj rower i jedź! A jeżeli nie masz bagażnika, to sprzęt można wypożyczyć na miejscu. Velo Czorsztyn czeka 😉

Polecamy zapoznać się również z Wiślaną Trasą Rowerową.

Do poczytania!

Jeden komentarz Dodaj swoje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *