Jeziora Plitwickie – zwiedzanie oraz praktyczny przewodnik.

(Ostatnia aktualizacja: 03.2024r.) Jeziora Plitwickie nazywane są jedną z największych atrakcji turystycznych Chorwacji. Jest to najstarszy i największy Park Narodowy w tym kraju. Słynie z licznych turkusowo-szmaragdowych jezior otoczonych gęstym lasem. Uroku temu miejscu dodatkowo dodają malownicze wodospady, drewniane kładki i spacerowe ścieżki wśród drzew. Będąc w Chorwacji, warto wybrać się na wycieczkę do Parku Narodowego Jeziora Plitwickie. Aby ułatwić Wam organizację wyjazdu, przygotowaliśmy dla Was praktyczny przewodnik, z którego dowiecie się:

  • Kiedy najlepiej przyjechać do Parku Narodowego, aby uniknąć tłumów?
  • Ile kosztuje wstęp? Jak kupić bilety? Gdzie zostawić samochód?
  • Jaką trasę wybrać?
  • Ile czasu potrzeba na zobaczenie wszystkich atrakcji?

Oprócz praktycznych informacji mamy dla Was również garść ciekawostek i wartościowej wiedzy.

Jeziora Plitwickie – kilka słów o historii tego miejsca.

Jeziora Plitwickie znajdowały się pod ochroną już od 1928 r., ale Park Narodowy został utworzony dokładnie 1 sierpnia 1949 r. Był to pierwszy PN na terenie Chorwacji. Trzydzieści lat później, PN Jeziora Plitwickie został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Powierzchnia parku to koło 300 km2, z czego aż 230 km2 zajmują gęste lasy. Park położony jest w górzystym regionie Chorwacji, pomiędzy górami Mala Kapela a pasmem górskim Lička Plješivica.

Jeziora Plitwickie powstały w wyniku osadzania się trawertynu (skały osadowej). Naturalnie zachodzące procesy przyczyniły się do powstania tam i progów tworząc kilkanaście jezior. W ten sposób powstało 16 kaskadowo ułożonych jezior: 12 górnych i 4 dolne oraz kilkanaście mniejszych akwenów. Oprócz tego w parku znajdują się liczne jaskinie, jeziora, wodospady, strumienie i potoki. Największym, głębokim na 46 m jest Jezioro Kozjak, po którym pływa statek wycieczkowy.

Park Narodowy Plitwickie Jeziora

Fauna i flora PN Jeziora Plitwickie

Lasy porastające teren parku składają się głównie z buków, jodeł i świerków. Dzięki sprzyjającemu mikroklimatowi, na obszarze parku występują również takie gatunki jak grab, biały klon włoski czy jawor. Na terenie Parku Narodowego Jezior Plitwickich zarejestrowano do tej pory występowanie 1400 gatunków i podgatunków roślin. Stanowi to 30% całej chorwackiej flory. Około 1.7% roślin występujących w parku to gatunki endemiczne.

W PN Jeziora Plitwickie mieszka wiele gatunków zwierząt. Wśród nich występują niedźwiedzie brunatne, wilki, wydry, króliki czy lisy. Liczne gatunki ptaków, nietoperze, różnorodne motyle oraz ryby.

Trasy turystyczne w PN Jeziora Plitwickie

Park ma dwa główne wejścia oraz siedem tras zwiedzania. Trasy oznaczone są literami A-G i różnią się dystansem. Cztery z nich, oznaczone na zielono rozpoczynają się przy wejściu nr 1 (Entrance 1). Pozostałe cztery oznaczone są na pomarańczowo i rozpoczynają się przy wejściu nr 2 (Entrance 2). Trasa oznaczona literą K wytyczona jest z obu punktów. W cenie biletów możecie skorzystać również z rejsu statkiem oraz przejazdu pociągiem.

Wejście nr 1 położone jest na wprost Wielkiego Wodospadu przy dolnych jeziorkach. Z tego miejsca, pieszo można przejść do największego w parku Jeziora Kozjak, skąd w stronę górnych jezior odpływa statek turystyczny.

Wejście nr 2 prowadzi wprost do brzegu Jeziora Kozjak.

Którą trasę wybrać?

Właścicielka noclegu, u której zatrzymaliśmy się przed wizytą w Parku Narodowym Jeziora Plitwickie, poleciła nam trasę C o dystansie 8 kilometrów. Według legendy przejście szlaku powinno zająć Wam od 4 do 6 godzin. My uwinęliśmy się w mniej więcej 3 godziny. Nie sugerujcie się jednak naszym czasem, ponieważ każdy z nas ma inną kondycję i tempo zwiedzania. Tutaj muszę dodać też, że zwiedzając, byliśmy w parku praktycznie sami i tak się złożyło, że nie musieliśmy czekać ani chwili na rejs statkiem czy przejazd kolejką.

Jak wygląda pomarańczowa trasa C?

Trasa C rozpoczyna się przy wejściu nr 1. Szlak obejmuje dolne i górne jeziorka, rejs statkiem i przejazd panoramiczną kolejką ze stacji trzeciej do stacji pierwszej. Wybierając ten wariant, docieramy do najciekawszych atrakcji parku robiąc przyjemne kółeczko.

Czy trasa jest wymagająca?

Dużo zależy od warunków atmosferycznych. W przypadku upałów zwiedzanie może być uciążliwe. My trafiliśmy na przyjemną temperaturę, ale z powodu porannego deszczu na trasie było kilka śliskich miejsc. Przejście wyznaczonym leśnym szlakiem, jest nieco bardziej wymagające niż, dajmy to spacer po drodze asfaltowej. Warto mieć to na uwadze.

W związku z powyższym, zdecydowanie warto pamiętać o wygodnych, najlepiej sportowych butach. Klapki czy buciki z bardzo cienką podeszwą odpadają.

Ile kosztuje wstęp do PN Jeziora Plitwickie?

Cena biletu różni się w zależności od sezonu.

W przypadku osoby dorosłej w miesiącach listopad – marzec wejście kosztuje 10 euro.

W październiku, kwietniu i maju 23 euro.

Natomiast w sezonie letnim 2024 od czerwca do września 40 euro.

UWAGA !

Od 01.06 do 31.08 cena A jest ważna przed 16:00, po godzinie 16:00 obowiązuje cena B.

Od 01.09 do 30.09 cena A obowiązuje do 15:00, po godzinie 15:00 zapłacicie cenę B.

W stosunku do poprzednich lat cena wzrosła i nie jest to mały wydatek. Uważam jednak, że chociaż raz w życiu warto odwiedzić Plitwickie Jeziora. Dla dzieci, studentów i grup przewidziane są zniżki. Istnieje również możliwość zakupu biletu dwudniowego.

Wszystko dokładnie rozpisane jest na stronie internetowej PN Jeziora Plitwickie, wklejam również zdjęcie cen w 2024 r. i słowniczek poniżej:

Jeziora Plitwickie cennik
  • adults – dorośli
  • children – dzieci
  • children up to 7 years and persons with disability – dzieci do 7 roku życia i osoby niepełnosprawne

W jakich godzinach czynny jest park?

PN Jeziora Plitwickie czynny jest przez cały rok, jednak godziny otwarcia różnią się od sezonu. Aktualnie (03.2024r.) na stronie widnieje informacja, że wejścia są czynne 7:00-15:00, a bilety można kupić do 13:00. Będę na bieżąco aktualizować ten wpis. Przed wizytą najlepiej odwiedzić stronę parku i sprawdzić aktualności w sekcji WORKING HOURS. Na stronie znajdziecie również informacje dotyczące godzin kursowania statku i kolejki.

Jak kupić bilet wstępu?

Bilet do parku kupić najlepiej kupić online. Na stronie internetowej można sprawdzić ilość dostępnych na daną godzinę biletów. Jeżeli nastawiacie się na spontaniczne zwiedzanie, bilety zakupić można również w dniu wizyty przy wejściu do parku. Ich dostępność także widoczna jest na stronie internetowej.

Jak dojechać do PN Jeziora Plitwickie?

PN Jeziora Plitwickie położony jest przy szosie E71, która dawniej była główną drogą łączącą Zagrzeb z Dalmacją. W nawigacji samochodowej najlepiej ustawić współrzędne wybranego przez Was wejścia do parku.

Entrance 1
44°54’17.9”N  15°36’40.3”E

Entrance 2
44°52’58.5”N 15°37’25.2”E

Do parku dojechać można też autobusem z miejscowości: Karlovac, Zagrzeb i Zadar.

Gdzie zaparkować samochód?

Przy obu wejściach do parku znajdują się duże, dodatkowo płatne parkingi. Cena za postój różni się w zależności od sezonu i rodzaju pojazdu. W przypadku samochodu osobowego wynosi 1 lub 1,50 euro za godzinę. Motocykle mogą stać na parkingu za darmo. Za parking płaci się przy wyjeździe.

Plitwickie Jeziora cena za parking

Gdzie zjeść?

Na terenie parku działa kilka restauracji, bufetów i kawiarni. Większość z nich funkcjonuje głównie w szczycie sezonu. My zawsze zabieramy własne przekąski (nie zapomnijcie o wodzie). Ewentualny postój na obiad polecamy zrobić po wyjechaniu z parku w okolicznych restauracjach. Słyną one z potraw pieczonych na rożnie. Nam przypadł do gustu pieczony prosiak i grillowane warzywa.

Kiedy najlepiej zwiedzać Park Narodowy Jeziora Plitwickie?

Szczyt sezonu turystycznego w Chorwacji przypada na lipiec i sierpień. Planując pobyt w połowie lipca, obawiałam się, że w parku będzie masa turystów. Z tego też względu bilety zarezerwowałam na 7:00 rano, kilka dni wcześniej. Na miejscu okazało się, że pogoda spłatała nam figla i rano padał deszcz. Ogromnym plusem tej sytuacji było to, iż w środku sezonu turystycznego byliśmy w parku praktycznie sami. Pogoda poprawiła się i około 11:00 zaczęło pojawiać się więcej turystów.

Myślę, że poranny spacer po parku będzie dobrym pomysłem. Unikałabym też weekendów. Jeżeli macie możliwość wybrania się do Chorwacji poza sezonem to warto rozważyć wizytę w parku w maju, czerwcu lub wrześniu.

Kładka Plitwickie Jeziora

Wycieczka objazdowa po Chorwacji i wizyta w PN Jeziora Plitwickie.

PN Jeziora Plitwickie był pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy w trakcie pobytu na Chorwacji.

Około godziny 5:00, 13 lipca (wtorek) ruszyliśmy w trasę. Przejechaliśmy przez Słowację, Węgry i wjechaliśmy do Chorwacji. Podróż przebiegła bez problemów, bez korków i bez sprawdzania dokumentów Covidowych. W Chorwacji poproszono nas o okazanie dowodów osobistych. Po około 10 godzinach z postojami dotarliśmy na miejsce. Pierwszy nocleg zarezerwowaliśmy jeszcze w Polsce przez portal booking. Nasz wiejski domek, Guest House Matej & Mateja położony był 10 minut drogi od Plitwickich Jezior.

Po wizycie w parku, ruszyliśmy w dalszą drogę kierując się w stronę Riwiery Makarskiej.

Wolontariat w PN Jeziora Plitwickie.

Od 2016 r. w PN Jeziora Plitwickie działa program w ramach którego można odbyć wolontariat.

Do zadań wolontariuszy należy m.in.:

  • udzielanie zwiedzającym informacji dotyczących poruszania się po parku;
  • przekazywanie informacji dotyczących fauny i flory czy zachodzących w parku procesów;
  • egzekwowanie przestrzegania regulaminu przez turystów itd.

Wolontariusze przyjmowani są w lipcu i sierpniu, na minimum 3 tygodnie. Pracują od 11:00-17:00 przez 6 dni w tygodniu. W ramach pobytu mają zapewnione zakwaterowanie i wyżywienie. Wymagana jest znajomość języka angielskiego.

Więcej informacji i formularz rejestracyjny znajdziecie na stronie parku.

Jeżeli szukacie inspiracji na małe i duże podróże, zapraszamy do przeczytania innych artykułów. Wypad za naszą sąsiednią granicę jest doskonałym pomysłem na weekend. Słowacja poleca się na udany weekend.

Kasia

5 komentarzy Dodaj swoje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *