Pieniny: najwyższy szczyt Pienin- Wysoka.

Najwyższy szczyt Pienin

Dotąd Pieniny kojarzyły się mi głównie ze spływem Dunajcem, przepiękną ścieżką rowerową dookoła Jeziora Czorsztyńskiego i Trzema Koronami. Co więcej nie wiedziałam, że ich najwyższym szczytem jest należąca do Korony Gór Polski- Wysoka znana także pod nazwą Wysokie Skałki (1050 m n.p.m.). Człowiek uczy się całe życie 😉

Korzystając z pięknej, jesiennej pogody razem ze znajomymi ruszyliśmy na 18 km spacer żeby poznać i nacieszyć się pięknem tej mniej popularnej części Pienin. Wbrew przekonaniu wybrany przez nas szlak wcale nie należał do najłatwiejszych. Pieniny, są dużo niższe od Tatr Zachodnich, które ostatnio odwiedziliśmy, co wcale nie oznacza, że wędrówka to bułka z masłem 😉 Było kilka naprawdę stromych podejść. Jednak jak zwykle, wysiłek się opłacił. Mam nadzieję, że nasz krótki opis i kilka zdjęć zachęci Cię do ruszenia na górski szlak bo jak wiadomo fotografie nigdy nie oddadzą tego, co zobaczysz na żywo.

Informacje praktyczne

  • Długość szlaku to 18 km. Trudność określiłabym jako średnią, ponieważ jest kilka stromych podejść. Po deszczu na szlaku można utonąć w błocie, do tego kamienie są bardzo śliskie.
  • Samochód zostawiamy na parkingu Homole, obok restauracji Szałas Homole. Koszt to 3 zł za pierwszą godzinę i 2,50 zł za każdą kolejną.
  • Na trasie nie ma schroniska, ale zarówno na początku jak i na końcu trasy istnieje możliwość zakupu regionalnych serków w bacówkach. Na punkcie widokowym, który odwiedzimy na początku wędrówki znajduję się również punkt gastronomiczny „Szałas Bukowinki”.

Opis szlaku

Wąwóz Homole

Wędrówkę rozpoczynamy od przejścia klimatycznym Wąwozem Homole. Prowadzi przez niego przyjemna ścieżka, urozmaicona metalowymi mostkami. W trakcie spaceru słychać szum płynącej wody i czuć obecność otaczającej nas przyrody.

Wąwóz Homole

Wychodząc z Wąwozu Homole dochodzimy do rozwidlenia dróg skąd warto przejść się na punkt widokowy. Proponuje pójść w lewo, a później wrócić do tego samego miejsca przechodząc drogą obok Jameriskowej Skały. 

Wąwóz Homole

Punkt widokowy

Z punktu widokowego rozciąga się przepiękna panorama Małych Pienich oraz Beskidu Sądeckiego. Widać również Lubań, który położony jest w paśmie Gorców. Zdecydowanie warto usiąść na chwilę na rozległej polanie i nacieszyć się tymi widokami. 

W tym miejscu skorzystać można również z punktu gastronomicznego szałas „Bukowinki” lub zjechać kolejką liniową do Jaworek. 

bacówka "Bukowinki"

Tak jak pisałam wcześniej, aby ruszyć w dalszą trasę, wracamy do rozwidlenia szlaków przechodząc obok 10 metrowej, wapiennej Jameriskowej Skały- nie sposób jej nie zauważyć. 

Najwyższy szczyt Pienin- Wysoka (1050 m n.p.m.)

Stąd zielonym szlakiem idziemy w kierunku najwyższego szczytu Pienin- Wysokiej. Szlak nie jest trudny techniczne, ale miejscami dosyć wymagający. Jest kilka stromych podejść w trakcie których osoby z mniejszą kondycją mogą dostać zadyszki 😉 Ścieżka jest jednak urozmaicona, prowadzi zarówno przez las i jak przez porośnięte drzewami polany.

Zbliżając się do szczytu, między drzewami, po prawej stronie są też punkty widokowe z których rozpościera się przepiękna panorama Tatry. 

punkty widokowe w drodze na Wysoką

Jak zwykle zachęcamy Was, aby w trasę wyruszyć rano, choćby dlatego, że na szczycie nie ma zbyt wiele miejsca dla turystów. Jest to natomiast bardzo widokowe miejsce więc nie ma się co dziwić, że każdy chce nacieszyć się widokiem gór. Wysoka (1050 m n.p.m.) należy do Korony Gór Polski więc jeżeli zbieracie pieczątki, to na górze znajdziecie drewnianą budkę ze stemplem. 

Szczyt Wysokoa Pieniny

Rozdziele (803 m n.p.m.) przez Wierchliczka (964 m n.p.m.)

Aby kontynuować proponowaną przez nas trasę należy musisz zejść ze szczytu i wrócić się kawałek tą samą drogą. Trafisz na znak wskazujący kierunek Rozdziele (803 m n.p.m.). To niebieski szlak, który odbija w prawo. W trakcie wędrówki zdobędziesz także szczyt o nazwie Wierchliczka (964 m n.p.m.). Muszę przyznać, że pokonując ten fragment trasy poczułam się trochę jak w Bieszczadach. 

Rozdziele

Rezerwat Białej Wody

Ostatnim fragmentem wędrówki było przejście żółtym szlakiem z Rozdziela do Rezerwatu Białej Wody.  Rezerwat  to bardzo urokliwe miejsce, gdzie podziwiać można ciekawe formacje skalne oraz cieszyć się otaczająca nas fauną i florą.

Rezerwat Białej Wody

Na dzisiaj kończymy wędrówkę po Pieninach. Zachęcamy Was do wyjazdu w tamtejsze rejony. Na naszym blogu znajdziecie również propozycję wycieczki na popularne Trzy Korony i Spływ Dunajcem.

Do poczytania!

Imielscy 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *