W dzisiejszym artykule podpowiem Wam, co warto zobaczyć we Wrocławiu. Przygotowałam dla Was listę 21 atrakcji Wrocławia, którą z czasem będę systematycznie uzupełniać. Jeżeli wybieracie się do stolicy Dolnego Śląska po raz pierwszy, polecam wybrać się na zwiedzanie miasta z przewodnikiem turystycznym. Wrocmania.pl nie tylko zabierze Was w ciekawe miejsca, ale w swoich opowieściach przemyci mnóstwo ciekawostek dotyczących miasta i regionu. Sama, kiedy tylko mam okazję, chętnie korzystam z takiej możliwości. Spacer z osobą, która specjalizuje się w danym terenie, jest dla mnie okazją na zdobycie wartościowej wiedzy i poznanie nowego miejsca „od kuchni”. Oczywiście wybór należy do Was. Tymczasem nie przedłużając, zapraszam Was do lektury artykułu pt. „Wrocław atrakcje. Co warto zobaczyć we Wrocławiu?”
Spis treścu
Wrocław atrakcje. 21 atrakcji, które warto zobaczyć we Wrocławiu.
Rynek we Wrocławiu
Rynek to serce każdego miasta. Trzeba przyznać, że ten wrocławski, jest niezwykle barwny i gwarny. Otoczony około 60 kolorowymi kamieniczkami, wśród których moją uwagę zwróciły dwie, połączone ze sobą kamienice o wdzięcznej nazwie „Jaś i Małgosia”.
Zimą wrocławski rynek zamienia się w jeszcze bardziej kolorowe świąteczne miasteczko. Osobiście nie przepadam za straganami czy plastikowymi pierdołkami, ale muszę przyznać, że wrocławski Jarmark Bożonarodzeniowy zrobił na mnie pozytywne wrażenie. Do świąt jeszcze daleko, ale gdyby nie udało się Wam odwiedzić Wrocławia wcześniej, to zimowy wypad jest równie dobrym pomysłem.
Spacerując po rynku, warto zatrzymać się pod gotyckim, zabytkowym budynkiem Starego Ratusza. Budowano go aż 250 lat! Niegdyś, jak to na ratusz przystało, był siedzibą władz miasta i sądu. W podziemiach budynku, od drugiej połowy XIII wieku działał jeden z najpopularniejszych wrocławskich lokali – piwiarnia Piwnica Świdnicka. Lokal odwiedzali najznakomitsi goście: władcy, artyści, naukowcy i politycy. Piwiarnia mogła pomieścić aż 700 osób. Co bardzo ciekawe, w restauracji obowiązywał całkowity zakaz przeklinania, palenia tytoniu czy gry w karty.
Dzisiaj w Starym Ratuszu znajduje się Muzeum Sztuki Mieszczańskiej.
Niecałe 100 metrów od Starego Ratusza, w I połowie XIX wieku wybudowano Nowy Ratusz, gdzie aktualnie urzędują władze miasta i mieszka… kot Wrocek. Prezydent Wrocławia Jacek Stryk, w 2019 roku przygarnął kota, którego właściciele porzucili na dworcu. Ciężką pracę pupila można podglądać na jego oficjalnym koncie @kotwrocek na instagramie.
Muzeum Pana Tadeusza
Chcielibyście zobaczyć rękopis „Pana Tadeusza”? Donoszę, iż jeden z najcenniejszych zabytków polskiej kultury znajduje się na wrocławskim rynku. Dokładnie w kamienicy Pod Złotym Słońcem, gdzie od 2016 swoją siedzibę ma Muzeum Pana Tadeusza. To miejsce, w którym nowoczesność i technologia w doskonały sposób łączą się z tradycją.
Ostrów Tumski
Ostrów Tumski to najstarsza, zabytkowa część miasta. Nazwa tego miejsca dosłownie oznacza Wyspę Katedralną. To właśnie tutaj znajdował się dawny gród, który lata temu dał początek Wrocławiowi. Do najokazalszych zabytków architektonicznych Ostrowa Tumskiego należą archikatedra św. Jana Chrzciciela, kolegiata kościoła Świętego Krzyża i św. Bartłomieja oraz Muzeum Archidiecezjalne.
Taras widokowy na wieży katedry
W odbudowanej po wojennych zniszczeniach gotyckiej katedrze św. Jana Chrzciciela znajduje się taras widokowy. Z wieży można podziwiać piękną panoramę miasta.
(Nie)codzienna atrakcja Wrocławia – latarnik
Klimatyczne uliczki Ostrowa Tumskiego oświetlane są przez ponad 100 latarni gazowych, które codziennie gasi i zapala latarnik. Pana latarnika ubranego w czarną pelerynę i cylinder, spotkać można przed zapadnięciem zmroku i o świcie.
Muzeum Archidiecezjalne
Muzeum Archidiecezjalne jest najstarszą placówką muzealną we Wrocławiu. W swoich zbiorach od ponad stu lat zgromadziło wartościowe zabytki sztuki sakralnej. Czy wiecie, że wśród nich znaleźć można Księgę Henrykowską z XIII-XIV wieku z pierwszym zdaniem zapisanym w języku polskim?
Aktualnie w związku z trwającą rozbudową Muzeum Archidiecezjalne pozostaje zamknięte.
Ostrów Tumski najlepiej odwiedzić późnym popołudniem i zostać do wieczora. Klimatyczne uliczki oświetlane światłem latarni nadają temu miejscu niesamowity klimat.
Dzielnica Czterech Wyznań
Dzielnica Czterech Wyznań to miejsce, gdzie w odległości kilku metrów znajdują się cztery świątynie reprezentujące różne wyznania:
- Kościół św. Barbary – Prawosławie,
- Kościół Opatrzności Bożej – Protestantyzm,
- Kościół św. Antoniego z Padwy – Kościół rzymskokatolicki,
- Jedyna we Wrocławiu Synagoga „Pod Białym Bocianem” – Judaizm.
Ideą Dzielnicy Czterech Wyznań jest promocja tolerancji między wyznawcami różnych religii.
Wrocławskie Zoo i Afrykarium
Otwarte w 2014 r. Afrykarium, to niewątpliwie jedna z popularniejszych atrakcji Wrocławia. Jest to pierwsze w Polsce oceanarium poświęcone faunie i florze jednego kontynentu. Odwiedzając zoo, możecie udać się w niezwykłą podróż do świata afrykańskich roślin i zwierząt.
Wrocławski Ogród Zoologiczny to nie tylko słynne Afrykarium. Warto dodać, że zoo jest domem dla ponad 12 000 zwierząt, przedstawicieli 1100 gatunków.
Spacer po ogrodzie i Afrykarium to doskonały pomysł na całodniową wycieczkę z dziećmi.
Wrocław atrakcje dla dzieci – Szlakiem Krasnali
Nie wiem, czy wiecie, ale w stolicy Dolnego Śląska mieszka ponad 600 krasnali! Jak to się stało, że te małe stwory mają swoje Podziemne Miasto we Wrocławiu? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna.
Jedna z legend głosi, iż pierwszy historyczny krasnoludek Papa Krasnal, pojawił się tutaj wieki temu, zanim jeszcze Wrocław stał się dużym miastem. Senior rodu wraz z innymi krasnoludkami pomagał mieszkańcom wsi w prowadzeniu gospodarstw domowych i przy uprawach zbóż. Tak narodziła się przyjaźń między ludźmi i skrzatami.
Dzisiaj turyści nie mogą odwiedzić Podziemnego Miasta. Jednak spacerując ulicami Wrocławia nie trudno wypatrzyć jednego z licznych krasnoludków. We wrześniu krasnale mają swoje święto. Może przyjedziecie na Festiwal Krasnoludków? Ciekawa jestem ile stworów znajdziecie przechadzając się po mieście.
Mostek Pokutnic
Mostek Pokutnic to wśród atrakcji Wrocławia jeden z moich ulubionych punktów widokowych na miasto. Jest to kładka łącząca wieże kościoła św. Marii Magdaleny, z którą związanych jest wiele legend. To miejsce nazywane jest też Mostkiem Czarownic. Będąc na kładce, zauważycie figurkę dwóch postaci – to wrocławianka Tekla i mała czarownica Martynka. Wiąże się z nimi ciekawa legenda.
Pewnego dnia, ojciec Tekli bardzo zdenerwował się na rozrywkową córkę, która nie chciała się ustatkować. Za sprawą mrocznych mocy, dziewczyna trafiła na kładkę między wieżami kościoła, którą od tej pory musiała nieustannie zamiatać. Zmęczonej Tekli wysłano do pomocy czarownicę Martynkę. Ta zlitowała się nad losem kobiety i poprosiła innego czarodzieja o zdjęcie klątwy z dziewczyny.
Kładka między wieżami położona jest na wysokości 45 metrów. Aby dostać się na górę, trzeba pokonać 247 schodów. Niewielki wysiłek wart jest jednak czekającego na Was widoku.
Hydropolis
„Ludzkie ciało składa się w 70 procentach z wody. Organizm ludzki bez wody potrafi przeżyć tylko kilka dni.” Ileż razy słyszeliśmy to zdanie w szkole? A mimo tego odnoszę wrażenie, że regularne picie odpowiedniej ilości wody to wciąż dla wielu z nas ogromne wyzwanie. Może dzięki wizycie w centrum wiedzy o wodzie Hydropolis bardziej zainteresujecie się H2O?
Hydropolis to jedyny obiekt tego typu w Polsce. Interaktywna i multimedialna wystawa znajduje się w zabytkowym, XIX-wiecznym neogotyckim podziemnym zbiorniku wody czystej. Ekspozycja podzielona jest 7 stref tematycznych, które ukazują wodę z różnych perspektyw. Zwiedzanie Hydropolis zajmuje około 2 godzin. Bilety najlepiej kupić wcześniej online.
Panorama Racławicka
Panorama Racławicka to klasyk wśród atrakcji Wrocławia, który warto zobaczyć chociaż jeden raz w życiu. Długi na 114 i wysoki na 15 metrów obraz, przedstawia zwycięską bitwę Polaków z Rosjanami pod Racławicami w kwietniu 1794 roku. Ogromne dzieło powstało we Lwowie z okazji 100. rocznicy insurekcji kościuszkowskiej w zaledwie 9 miesięcy. Na przełomie XIX i XX wieku przyciągało do miasta rzesze turystów. Po drugiej wojnie światowej płótno trafiło do Wrocławia, ale ze względu na sytuację polityczną zostało schowane w magazynie.
Dopiero 14 czerwca 1985 roku otwarto wybudowaną na potrzeby Panoramy Racławickiej rotundę, która do dzisiaj jest jedną z najbardziej znanych atrakcji Wrocławia.
Warto wiedzieć, że korzystając z biletu wstępu do Panoramy Racławickiej, bezpłatnie zwiedzić możecie też wystawy stałe Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Etnograficznego i Pawilonu Czterech Kopuł.
Kolorowa podwórka w dzielnicy Nadodrze
Położona tuż nad rzeką Odrą, niedaleko starego miasta dzielnica Wrocławia Nadodrze, słynie ze świetnych knajp, pubów i restauracji. Jednak kulinarne doznania to tylko jeden z powodów, dla którego mieszkańcy miasta i turyści chętnie odwiedzają ten rejon Wrocławia. Dzieje się tak za sprawą niezwykle kolorowych podwórek, które pod nadzorem wrocławskich artystów stworzyli mieszkańcy Nadodrza. Dzieła łączą w sobie malarstwo, ceramikę i rzeźbę tworząc tak zwany niemural.
Dzielnica Nadodrze może pochwalić się nie tylko pięknie ozdobionymi kamienicami, ale również ciekawą historią. To właśnie w tym miejscu po wojnie wszystko zaczęło się po raz pierwszy. Zaczęły funkcjonować sklepy, pierwsza szkoła, poczta czy siedziba policji. Można powiedzieć, że dzielnica Nadodrze dała początek polskiemu Wrocławiowi.
Hala Stulecia
Rzut beretem od Ogrodu Zoologicznego, bo po drugiej stronie ulicy, znajduje się kompleks kilku wartych zobaczenia atrakcji Wrocławia. Waszą uwagę zapewne zwróci ogromna Hala Stulecia – główna bohaterka tego miejsca. Przestrzeń spotkań, wystaw, targów, koncertów i wydarzeń sportowych. Obiekt wybudowano w latach 1911-1913 w niespełna 14 miesięcy. W momencie powstania Hala Stulecia była największą konstrukcją żelbetową na świecie. Co ciekawe znajdowały się tam również największe organy na świecie, które miały ponad 16 tysięcy piszczałek. Niestety w trakcie wojny uległy zniszczeniu. Zachowaną część organów przeniesiono do Katedry Wrocławskiej.
Budynek projektu autorstwa architekta Maksa Berga w 2006 roku wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Aby lepiej poznać historię Hali Stulecia od czasów powstania do czasów współczesnych, zachęcam Was do odwiedzenia Visitor Centre, gdzie przygotowano ciekawą interaktywną, multimedialną wystawę z użyciem technologii VR.
Pawilon Czterech Kopuł
Niezwykłe ciekawy architektonicznie gmach Pawilonu Czterech Kopuł jest siedzibą Muzeum Sztuki Współczesnej. We wnętrzach budynku oglądać można bogatą kolekcję polskiej sztuki współczesnej. Na zwiedzających czeka ponad 20 tysięcy obiektów, które gromadzono w Muzeum Narodowym we Wrocławiu od lat 60.
Pergola z fontanną multimedialną
Wrocławska pergola – to konstrukcja zbudowana z 750 kolumn pokrytych kratownicą i pnącymi się po nich winoroślami. Pergola otacza sztuczny staw przy Hali Stulecia, gdzie od maja do października podziwiać można pokazy fontanny multimedialnej.
Fontannę otwarto w 2009 roku, a dokładnie w 20. rocznicę pierwszych wolnych wyborów w powojennej Polsce. Jest to największy obiekt tego typu w naszym kraju. Jeżeli będziecie mieli taką możliwość, na pokaz fontann najlepiej jest wybrać się wieczorem.
Punkt widokowy Sky Tower
Nie wiem, czy też tak macie, ale ja uwielbiam podziwiać świat widziany z góry. Zawsze będąc w nowym mieście, wyszukuje różnego rodzaju wież, tarasów i punktów widokowych.
Jednym z takich miejsc we Wrocławiu jest punkt widokowy Sky Tower. Z położonego około 200 metrów nad ziemią przeszklonego tarasu podziwiać można panoramę miasta i okolic. Na horyzoncie wypatrzycie też górę Ślęże, a przy dobrej widoczności Chełmiec i najwyższy szczyt Karkonoszy – Śnieżkę.
Taras widokowy znajduje się na 49. piętrze wieżowca, gdzie dociera się windą. Na zwiedzanie trzeba przeznaczyć około 20 minut.
Rejs po Odrze
A może by tak zobaczyć Wrocław z innej perspektywy? W ciepły letni dzień możecie wybrać się na relaksujący rejs po Odrze. Katamarany, statki pasażerskie lub tramwaje wodne – jest w czym wybierać. Wrocław podziwiać można w ciągu dnia lub w promieniach zachodzącego słońca.
Jeżeli wolicie połączyć zwiedzanie z aktywnością fizyczną, polecam wynająć kajak lub rowerek wodny.
Dokładne informacje dotyczące firm organizujących rejsy znajdzie na oficjalnej stronie miasta: www.visitwroclaw.eu w artykule pt. „Rejsy po Odrze, wypożyczalnie sprzętu wodnego”.
Stary Cmentarz Żydowski – Muzeum Sztuki Cmentarnej
Czy spacerowaliście kiedyś między cmentarnymi nagrobkami? Wizyta w takim miejscu zawsze skłania do refleksji i może być również niesamowicie ciekawą lekcją historii.
Będąc we Wrocławiu, warto odwiedzić stary Cmentarz Żydowski zlokalizowany przy ulicy Ślężnej. Jest to jedyna kompletnie zachowana przedwojenna wrocławska nekropolia, która od 1991 roku stanowi część Muzeum Miejskiego Wrocławia, czyli Muzeum Sztuki Cmentarnej. Cmentarz stanowi nie tylko pamiątkę po społeczności wrocławskich Żydów zgładzonych w czasie wojny. Jest to również miejsce, gdzie zobaczyć można przykłady stylów architektonicznych, ciekawe rzeźby nagrobne czy bogato zdobione grobowce.
Największy park Wrocławia – Park Szczytnicki
Chyba każdy z nas potrzebuje czasami pospacerować lub posiedzieć w otoczeniu przyrody. Z dala od zgiełku i pośpiechu miasta. Wrocławianie i turyści odwiedzający stolicę Dolnego Śląska, znajdą takie miejsce w Parku Szczytnickim. Jest to największy park we Wrocławiu. Teren idealny na romantyczny spacer, smaczny piknik na trawie, przejażdżkę rowerem, trening biegowy czy aktywną zabawę na świeżym powietrzu dla tych najmłodszych. Park to ponad 100 hektarów zielonych terenów, gdzie rośnie około 350 gatunków drzew i krzewów oraz mieszka kilkadziesiąt rodzajów zwierząt i ptaków. Wśród roślin wypatrzyć można okazy pochodzące z Ameryki Południowej i Północnej oraz Azji. Może w trakcie spaceru będziecie mieli szczęście zobaczyć zwinną wiewiórkę lub usłyszeć dzięcioła. W parku mieszkają też jeże, kuny i kilka gatunków nietoperzy. Sprytniejsze oko może wypatrzyć nawet sarnę lub lisa.
Ogród Japoński
W trakcie spaceru po Parku Szczytnickim warto zaglądnąć również do położonego w pobliżu Pergoli -Ogrodu Japońskiego. Kontaktu z naturą nigdy za wiele, prawda?
Ogród Japoński czynny jest od maja do października, ale najlepszą porą na jego zwiedzanie będą wiosenne miesiące. W ogrodzie znajdziecie około 30 gatunków roślin pochodzących z Dalekiego Wschodu i Japonii.
Warto wiedzieć, że w tym miejscu zabronione są spacery z czworonogami. Wejście do ogrodu jest płatne.
Jeżeli jesteście miłośnikami roślin to podczas wizyty we Wrocławiu, warto zaglądnąć również do Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.
Kolejka linowa Polinka
Ruchomy punkt widokowy? Dlaczego nie.
Polinka to kolejka linowa Politechniki Wrocławskiej, którą uruchomiono w 2013 roku. Jej powstanie było ukłonem w stronę studentów, którzy musieli przemieszczać się między uczelnianymi kampusami. Jeżeli będziecie w pobliżu to warto skorzystać z tej oryginalnej atrakcji i zobaczyć miasto z innej perspektywy. Przejazd wagonikiem, który pokonuje odległość 380 metrów, trwa około 3 minut.
Galeria Neonów
W podwórku przy ulicy Ruskiej 46 we Wrocławiu znajduje się niezwykła galeria historycznych neonów. Ich ratowaniem, zajmuje się fundacja Neon Side. Fundacja zbiera neony i nadaje świetlnym szyldom drugie życie. Co bardzo ciekawe galeria neonów ulokowana jest w miejscu, gdzie niegdyś znajdowała się firma produkująca neonowe reklamy we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. Tak oto historia zatoczyła koło, a turyści i mieszkańcy miasta zyskali kolejną oryginalną atrakcję.
Wieża Matematyczna
Już chyba zauważyliście, że jestem miłośniczką punktów widokowych? Kolejny, jaki proponuje Wam odwiedzić, znajduje się w centrum Starego Miasta. Mowa tutaj o Wieży Matematycznej należącej do Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego. Z tarasu widokowego znajdującego się na wysokości 42 metrów, podziwiać można widok na zabudowę centrum, wieże kościołów, katedry i ratusza.
Niegdyś wieża pełniła funkcję Obserwatorium Astronomicznego. W salach wystawowych prezentowane są eksponaty związane z jego działalnością.
Wrocław atrakcje – mapa miejsc, co warto zobaczyć we Wrocławiu.
Poniżej możecie zobaczyć w jakich miejscach znajdują się wymienione atrakcje Wrocławia. Z mapą zdecydowanie łatwiej zaplanować wizytę w mieście.
Wrocław atrakcje i ciekawostki
Dlaczego we Wrocławiu należy kupić pierniki?
Co bardzo ciekawe źródła historyczne potwierdzają, że pierwsze pierniki na ziemiach polskich pojawiły się właśnie na Dolnym Śląsku. Dokładnie w miejscowości Świdnica w 1293 roku czyli 100 lat przed pierwszymi udokumentowanymi źródłami świadczącymi o tym, że pierniki pochodzą z Torunia. Aktualnie jest to najstarsza znana wzmianka dotycząca wypiekania pysznych pierników na terenie całej Europy Środkowej. A więc już wiecie, co kupić na drugie śniadanie.
Niezależnie od pory roku, warto wsiąść w samochód lub pociąg i wybrać się do stolicy województwa dolnośląskiego – Wrocławia. Miasto położone nad Odrą kryje w sobie niezliczone atrakcje turystyczne dla całej rodziny. Zabytki, muzea, punkty widokowe, klimatyczne uliczki, tereny zielone, nowoczesne wystawy, kolorowe dzielnice – tutaj każdy znajdzie coś siebie.
Ciekawa jestem czy dodalibyście coś do listy atrakcji, które warto zobaczyć we Wrocławiu?
Jeżeli lubicie podróżować po Polsce, odsyłam Was do artykułów z pomysłami na weekend w naszym kraju.
Tak pro forma, park tysiąclecia jest o 3 hektary większy od szczytnickiego.
Dzięki 🙂
Organy Englera w Bazylice św.
Warto polecić także organy w kościele garnizonowym przy ul Świętej Elżbiety,
Te organy uległe stopieniu podczas pożaru w latach 70-tych.
https://www.wroclaw.pl/extra/organy-englera-wroclaw-bazylika-sw-elzbiety-rekonstrukcja-koncerty
Dziękuje za polecenie tego miejsca 🙂