Jak polecieć na Wyspy Kanaryjskie na własną rękę?
- porady dla początkujących
- bilety lotnicze
- zakwaterowanie
- transport na miejscu
- pogoda i klimat- którą część wyspy wybrać?
- co jeść i gdzie?
Na przykładzie dwukrotnego wyjazdu na Teneryfę zdradzę Ci jak samodzielnie zorganizować pobyt na Wyspach Kanaryjskich.
Teneryfa skradła moje serce po raz pierwszy w 2017 roku, kiedy razem z mężem postanowiliśmy wyjechać podczas ferii zimowych w ciepłe miejsce. Zostawiliśmy na wyspie kawałek siebie dlatego na blogu powstanie kilka artykułów dotyczących Teneryfy. Dzisiaj skupimy się na praktycznych poradach i wskazówkach jak taki wyjazd zorganizować.
Bilety lotnicze
Na Teneryfie są dwa lotniska, na południu i północy. Tanie linie lotniczne czyli Wizzair i Ryanair lądują na południe wyspy (Port lotniczy Tenerife Sur). Z Polski dolecisz nimi z takich miast jak: Katowice, Kraków, Warszawa- Modlin i Wrocław.
Do tej pory zawsze wybierałam Wizzair natomiast ceny biletów na sezon zimowy, które proponuje ten przewoźnik są bardzo wysokie. Dlatego radziłabym postawić na linie lotnicze Ryanair.
Lecąc w lutym bilety kupuję zazwyczaj w okolicy października, ze względu na to, że mogę wyjechać tylko w trakcie ferii zimowych.
Tegoroczne ferie zimowe rozpoczynają się już za dwa tygodnie. To nie wiele czasu, ale dla chcącego nic trudnego 🙂 Szukając biletów LAST MINUTE warto zainteresować się czarterami biur podróży takich jak: Rainbow czy TUI. Można znaleźć naprawdę atrakcyjne bilety nawet dzień przed planowanym odlotem.
CIEKAWOSTKI:
Lot trwa około 5,5 godziny.
Podczas lądowania mogą wystąpić mocne turbulencje spowodowane wiatrem.
Dwukrotnie płaciliśmy za bilet około 600zł/os.
Transport na miejscu
Na miejscu możesz wypożyczyć samochód, albo poruszać się komunikacją miejską. Teneryfa jest doskonale skomunikowana. Wychodząc z lotniska trafisz prosto na przystanek autobusowy (zielone autobusy lini TITSA). Jednorazowe bilety na autobus kupisz o kierowcy, polecam jednak kupić kartę ten+ dzięki której zaoszczędzisz na przejazdach (wychodzi prawie połowę taniej). Kartę można kupić w punkcie sprzedaży biletów np. w Los Christianos lub Santa Cruz. Kosztuje ona 2 EURO i można doładować ją dowolną kwotą od 5- 100 EURO. Kartę należy przyłożyć do czytnika wchodząc i wychodząc z autobusu. Z karty można korzystać też w tramwajach.
Pogoda i o klimacie słów kilka
Pogoda na wyspie dopisuje przez cały rok. Kiedy w lutym w Polsce jest minusowa temperatura, na Teneryfie świeci słoneczko i jest 18-20 stopni w cieniu. Mówię tutaj oczywiście o południowej części wyspy. Niestety 3/4 ofert biur podróży proponuje turystom pobyt na północy Teneryfy. Nie dajcie się zwieść pięknym i słonecznym zdjęciom z okresu wiosny czy lata. W tych pór roku, jak najbardziej polecam północ. Ta część wyspy jest zdecydowanie bardziej zielona niż południe 🙂
W zimie temperatura na północy i południu znacznie się różni. Wulkan Teide zatrzymuje napływające z północy zimne masy powietrza, dzięki czemu na południu wyspy jest o wiele cieplej. Na Teneryfie równocześnie mogą występować wszystkie pory roku. Podczas naszego ostatniego pobytu w ciągu jednego dnia na wulkanie spadł śnieg, na północy padał bardzo mocny deszcz, a na południu pływaliśmy w oceanie i opalaliśmy się na plaży.
Klimat na wyspie jest bardzo przyjemny przez cały rok. Według mnie to idealny wybór dla wszystkich którzy nie lubią ogromnych upałów i dusznego powietrza rodem z Egiptu w sierpniu. Jedyne zjawisko pogodowe, które może Cię nie miło zaskoczyć to Kalima, wywołana wiejącym z nad Sahary wiatrem o nazwie sirocco. Nie jest to bardzo częste zjawisko, ale dosyć uciążliwe szczególnie podczas wakacyjnych miesięcy. Temperatura powietrza podnosi się wtedy nawet o 10 stopni, znika błękitne niebo, wszystko dookoła jest żółte, a wiatr sprawia trudności w swobodnym oddychaniu i poruszaniu się po wyspie.
Nocleg
Szukanie noclegu to temat rzeka. Według mnie najlepiej wybrać sprawdzone portale typu booking.com czy airbnb. Przed rezerwacją warto wpisać podany adres i sprawdzić na mapach google okolice miejsca w którym planujesz się zatrzymać oraz oczywiście poczytać opinię innych osób. Oprócz tradycyjnych portali rezerwacyjnych, na Facebooku działa kilkanaście grup na których nasi Rodacy oferują apartamenty czy pokoje na wynajem, więc tam również warto poszukać zanim podejmiesz ostateczną decyzję.
CIEKAWOSTKA: Na Teneryfie turyści nie płacą opłaty klimatycznej.
Jedzenie i ceny
Ceny w sklepach są podobne do polskich. Jeżeli chodzi o owoce to koniecznie spróbuj tamtejszych bananów i papai – są przepyszne.
Jest kilka typowych, kanaryjskich dań, które warto zamówić w restauracji:
- Costillas cocidas con papas y maiz – żeberka gotowane z ziemniakami i kukurydzą
- Pollo canario– słynne smażone kurczaczki
- Escaldon de gofio – bulion rybny z dodatkiem gofio, może być posypany cebulką lub białym serem. Czasami dodane są do niego kawałki ryb, mięsa lub warzyw. Często jedzony ze słynnymi sosami na bazie papryki mojo rojo i verde rojo.
- Papas arrugadas – czyli małe ziemniaczki w mundurkach.
Gofio o którym wspomniałam wcześniej to mąka która dodawana do większości dań, mleka czy zup. Wykonywane są z niej również desery.
Jeśli odwiedzisz południową część wyspy polecam Ci dwie restauracje rekomendowane przez mieszkankę Teneryfy:
Restauracja El Coral del pollo w Costa Adeje (słynne kurczaczki z frytkami, sosami mojo i typowym swojskim winkiem).
Restauracja Amigos del Norte w las Charifas (pyszne, tradycyjne kanaryjskie jedzenie).
Teneryfa jest dla mnie jak drugi dom, dlatego szczerze namawiam Cię do odwiedzenia tej lub innej z Wysp Kanaryjskich. Samodzielna organizacja wyjazdu jest naprawdę bardzo prosta. Na miejscu działa też spora ilość naszych Rodaków, którzy organizują świetne wycieczki po wyspie, mogą pomóc w znalezieniu noclegu czy wypożyczeniu samochodu. Życzę Ci udanego polowania na bilety lotnicze 🙂
Do poczytania!