Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Stanów Zjednoczonych — co trzeba wiedzieć?

Stany Zjednoczone przyciągają podróżnych z całego świata bogactwem atrakcji turystycznych. Tętniące życiem miasta i niespotykane nigdzie indziej krajobrazy zachęcają do odwiedzenia Ameryki i przeżycia niezapomnianych przygód. W ferworze przygotowań nie można jednak zapomnieć o wykupieniu odpowiedniej polisy turystycznej. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie na wyjazd do USA.

Dlaczego warto zadbać o ubezpieczenie turystyczne przed wyjazdem do USA?

Wraz ze wzrostem świadomości społeczeństwa na temat zagrożeń czyhających na turystów w czasie podróży zwiększa się liczba osób dbających o wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia. W kontekście wyjazdu do USA nabycie takiej polisy uznaje się za niezbędny element przygotowań do wyjazdu. Stany Zjednoczone wyróżniają się spośród innych krajów bardzo dobrą jakością usług medycznych. Jednocześnie jednak charakteryzują się jednymi z najwyższych kosztów leczenia na świecie. Za dobę w amerykańskim szpitalu trzeba zapłacić co najmniej 500 dolarów (ok. 2100 zł*), a za wizytę u lekarza specjalisty —100 dolarów (ok. 420 zł*). Prawidłowo dobrane ubezpieczenie zdrowotne za granicą może uchronić Cię przed poniesieniem ogromnych wydatków w związku z koniecznością skorzystania z pomocy medycznej, np. po wypadku czy nagłej chorobie.

Wyjazd do USA a karta EKUZ

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument pozwalający na skorzystanie z publicznej opieki medycznej w czasie pobytu za granicą. Pozwala wykonywać bezpłatnie podstawowe badania w takim samym zakresie, w jakim przysługują one obywatelom danego kraju. Można ją wyrobić za darmo w jednym z oddziałów Narodowego Funduszu Zdrowia. Więcej na ten temat przeczytasz pod adresem https://rankomat.pl/ekuz.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego obowiązuje na terenie państw europejskich i zrzeszonych w EFTA. Oznacza to, że dokument ten w czasie wyjazdu do Stanów Zjednoczonych nie zagwarantuje żadnej ochrony w razie wypadku czy choroby. Aby uzyskać wsparcie finansowe w kryzysowych sytuacjach, należy więc zadbać o wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Stanów Zjednoczonych?

Cena ubezpieczenia turystycznego to wypadkowa wielu czynników, spośród których największe znaczenie mają wysokość sum gwarantowanych, zakres ochrony i długość pobytu. Za polisę do Stanów Zjednoczonych zapłacisz już od 7 do 10 zł za dzień. W dokładnym oszacowaniu kosztów polisy pomoże Ci kalkulator ubezpieczeń podróżnych. Wystarczy, że uzupełnisz krótki formularz, w którym określisz m.in. cel wyjazdu i długość pobytu. W efekcie uzyskasz dostęp do ofert pakietów turystycznych od kilku różnych ubezpieczycieli. To proste narzędzie pozwoli wybrać najkorzystniejszą polisę zarówno pod względem ceny, jak i zakresu gwarantowanej ochrony.

Co powinno zapewniać ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do USA?

Sumy gwarantowane ubezpieczenia turystycznego powinny uwzględniać wysokość kosztów leczenia w Stanach Zjednoczonych. Zaleca się wybór oferty zapewniającej pokrycie wydatków na usługi medyczne do kwoty co najmniej 100 000 euro. Podstawową polisę do USA warto wzbogacić o rozszerzenia takie jak:

  • ubezpieczenie bagażu — jest rekomendowane zwłaszcza osobom przewożącym ze sobą drogi sprzęt, np. laptop czy aparat fotograficzny. Taki dodatek pozwala odzyskać pieniądze za przedmioty, które zostały skradzione lub zniszczone podczas wypadku czy innego zdarzenia losowego;
  • assistance — gwarantuje wsparcie prawne, medyczne i informacyjne w czasie niespodziewanych sytuacji w Stanach Zjednoczonych. Zapewnia np. pomoc w organizacji transportu, wsparcie tłumacza czy informacje odnośnie do lokalizacji placówek leczniczych;
  • OC w życiu prywatnym — pozwala uchronić się przed konsekwencjami szkód wyrządzonych innym osobom lub ich mieniu. W razie spowodowania uszczerbku na zdrowiu lub zniszczenia czyjejś własności ubezpieczyciel pokryje koszty związane z odszkodowaniem;
  • NNW — to ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Zapewnia finansową pomoc ubezpieczyciela w razie uszkodzenia ciała, np. złamania, urazu czy trwałego kalectwa.
Uwaga! Finalny skład pakietu ubezpieczeniowego dopasuj do własnych potrzeb. Jeśli chorujesz przewlekle, zadbaj o rozszerzenie polisy o ochronę przed skutkami schorzeń o takim charakterze. Jeśli zamierzasz w czasie wyjazdu uprawiać sport, rozważ wykupienie wariantu ubezpieczenia dla aktywnych.

Podsumowanie

Ze względu na bardzo wysokie koszty leczenia w Stanach Zjednoczonych przed wyjazdem warto zaopatrzyć się w odpowiednią polisę. Ubezpieczenie pozwoli uniknąć komplikacji i wydatków związanych np. z nagłą chorobą czy nieszczęśliwym wypadkiem. Wykupienie właściwego pakietu turystycznego zapewni Ci kompletną ochronę na czas wyjazdu i umożliwi podróżowanie po Ameryce bez martwienia się o ewentualne kłopoty finansowe.

*podane ceny oszacowano wg kursu dolara z dnia 02.11.2023 r.

3 komentarze Dodaj swoje
  1. Świetny artykuł. W czasie poszukiwania w internecie potrzebnych informacji znalazłam ten artykuł. Wielu osobom wydaje się, że mają odpowiednią wiedzę na poruszany przez siebie temat, ale często tak nie jest. Stąd też moje zaskoczenie. Świetny artykuł. Zdecydowanie będę rekomendował to miejsce i regularnie tu zaglądał, aby poczytać nowe rzeczy.

    1. Kwestia ubezpieczenia turystycznego jest bardzo ważna w trakcie podróży, a szczególnie do kraju, gdzie koszty leczenia są ogromne.

  2. Dobry i ciekawy wpis. W trakcie poszukiwania w internecie pożądanych informacji trafiłam na ten artykuł. Wielu osobom wydaje się, że posiadają odpowiednią wiedzę na poruszany przez siebie temat, ale niestety tak nie jest. Stąd też moje zaskoczenie. Po prostu super artykuł. Zdecydowanie będę polecał to miejsce i częściej odwiedzał, aby poczytać nowe rzeczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *