Babia Góra zimą.

Babia Góra zimą

Babia Góra (1725 m n.p.m.) to królowa Beskidu Żywieckiego, która przez cały rok jest licznie odwiedzana przez beskidomaniaków. Sami wędrowaliśmy po jej zboczach już kilka razy, ale to w tym roku po raz pierwszy zdobyliśmy Babią Górę zimą. Pomimo kapryśnej pogody, wyprawę zaliczamy do udanych. Jeżeli też macie ochotę zdobyć ten szczyt zimową porą, zapraszamy do lektury.

babia gora szczyt

Jak dojechać do Babiej Góry?

Aby rozpocząć wędrówkę jedziemy na Przełęcz Krowiarki w miejscowości Zubrzyca Górna, która położona jest w województwie małopolskim, u stóp Babiej Góry. Jadąc od strony województwa śląskiego drogą 946 GPS będzie wskazywał dwie trasy: przez Suchą Beskidzką lub Stryszawę. Jeżeli pozwala na to pogoda, a droga nie jest oblodzona to lepiej pojechać przez Stryszawę, ponieważ ominiecie wtedy korki w mieście i skrócicie trasę o 20 km. Jadąc skrótem pojedziecie przez góry, krętą drogą dlatego zwróćcie uwagę na nawierzchnię jezdni.

babia gora trasa

Gdzie zostawić samochód?

Samochód zaparkujesz na parkingu na Przełęczy Krowiarki. Koszt parkingu na cały dzień to 15 zł.

Kiedy iść na Babią Górę?

Babią Górę zdobywać można cały rok. Słynie ona jednak z kapryśnej pogody, która bardzo szybko się zmienia. Wędrując w styczniu doświadczyliśmy opadu śniegu, wiatru, słońca i mgły, która pojawiła się nagle i gdyby nie znikła ciężko byłoby znaleźć szlak. Z pogodą nie ma żartów. Polecam sprawdzanie prognozy, a także oficjalnej strony Babiogórskiego Parku Narodowego gdzie w zakładce aktualności znajdziecie komunikaty dotyczące niebezpiecznych warunków pogodowych i terenowych. Bardzo dużo turystów wybiera wybiera Babią Górę jako idealne miejsce na podziwianie wschodu słońca.

babia gora widoki

Babia Góra szlaki

W porze letniej, naszym ulubionym szlakiem jest Akademicka Perć, która prowadzi od schroniska na Markowych Szczawinach na Diablak. Jednak ze względu na zagrożenie lawinowe, szlak ten w okresie zimowym, aż do wiosny kiedy utrzymuje się śnieg, pozostaje zamknięty. W związku z tym zimą polecamy następujące trasy:

babia gora trasa

Wejście na Babią Górę

Czerwonym szlakiem przez Sokolicę (1367 m n.p.m.). Podejście do Sokolicy jest konkretne i można się solidnie zmęczyć. Dalsza wędrówka czerwonym szlakiem jest zdecydowanie spokojniejsza. Po drodze mijamy szczyt grzbietowy Gówniak (1616 m .n.p.m.), który często mylnie brany jest za właściwy szczyt Babiej Góry. Człowiekowi wydaje się, że już jest u celu, a tu taka niespodzianka 😉

babia gora szlak

zimowa babia gora

Zejście z Babiej Góry

Zejść możesz dokładnie tą samą trasą, jednak my proponujemy zrobienie widokowej pętelki. Wędrówkę kontynuuj nadal czerwonym szlakiem przez Przełęcz Brona, a następnie do schroniska na Markowych Szczawinach. Zejście jest strome i wyślizgane. W schronisku polecamy zjeść zupkę (pomidorowa i żurek smakują znakomicie). Niestety w dobie pandemii w schronisku nie działa toaleta. Od schroniska niebieskim szlakiem przez 1h 45′ dojdziesz do parkingu. Niebieski szlak jest całkowicie prosty i prowadzi szeroką drogą przez las.

Babia Góra zimą a raki

Po pierwsze, Babia Góra to najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego. Ponadto jest to najwyżej położone wzniesienie w  Polsce zaraz po Tatrach. Po trzecie, uważamy, że raczki zimą są obowiązkowe. Pokuszę się tu nawet o stwierdzenie, że przy trudnych warunkach terenowych raki z prawdziwego zdarzenie również się przydadzą. Polecamy zabrać ze sobą również kijki trekkingowe.

babia gora zima

Podsumowanie

Babia Góra zimą jest do zdobycia. Pamiętaj tylko, żeby podejść do tego ze zdrowym rozsądkiem. Sprawdzaj prognozy pogody i komunikaty na stronie Babiogórskiego Parku Narodowego. Jeżeli warunki atmosferyczne i terenowe Cię zaskoczą to zawróć. Królowa poczeka 😉

babia gora zdobyta

Jeżeli dla odmiany chciałbyś wybrać się na krótszą i zdecydowanie prostszą wędrówkę zachęcam Cię do lektury wpisu: Zimowy spacer na Klimczok.

Do poczytania!

Jeden komentarz Dodaj swoje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *