Darłowo atrakcje. Co zobaczyć w Darłówku?

Planujecie urlop nad Morzem Bałtyckim? A może jesteście już na wybrzeżu i szukacie pomysłów na spędzenie wolnego czasu? „Darłowo atrakcje. Co zobaczyć w Darłówku?” to artykuł poświęcony królewskiemu miastu w północno-zachodniej części Polski. Jak wyglądają lokalne plaże? Jakie atrakcje czekają na turystów? Jak aktywnie spędzić wolny czas? Zapraszam do lektury.

Spis treścu

Darłowo czy Darłówko?

Na początek zacznijmy od szybkiego wyjaśnienia, czym różni się Darłowo od Darłówka? Darłowo to nadmorskie miasto położone w województwie zachodniopomorskim. Północno-zachodni obszar miejscowości to Darłówko. Można więc w uproszczeniu powiedzieć, że Darłówko jest dzielnicą wypoczynkową Darłowa. Z centrum Darłówka do rynku w Darłowie można przejść pieszo w około 40 min. Oba te miejsca dzieli bowiem niewiele ponad 3 km. 

Darłówek wschodni
Darłówek plaża wschodnia

Plaża wschodnia i zachodnia w Darłówku

Ze względu na wpadającą do morza rzekę Wieprza, dzielnica Darłówko dzieli się na Darłówko Wschodnie i Zachodnie.

Muszę przyznać, że plaża we wschodniej części Darłówka początkowo zrobiła na mnie negatywne wrażenie. Ze względu na silne sztormowe fale, które niszczą wybrzeże, plaża zabezpieczona jest kamiennymi falochronami. Falochrony odcinają dostęp do otwartego morza, przez co wody Bałtyku są płytkie, cieplejsze i spokojne. Plaża wschodnia jest zatem dobrym miejscem dla rodzin z małymi dziećmi. 

Dla osób, które preferują morskie szaleństwa, zdecydowanie bardziej polecam zachodnią plażę. 

Darłowo atrakcje

Rozsuwany most w Darłówku

Jedną z atrakcji Darłówka jest rozsuwany most im. Kapitana Witolda Huberta. Most na rzece Wieprzy łączy Darłówko Wschodnie i Zachodnie i jest dostępny dla ruchu pieszego. Dzisiejszy most rozsuwany powstał w 1988 roku w miejscu dawnego mostu zwodzonego.

Niewątpliwa atrakcja turystyczna Darłówka, na co dzień pełni funkcję praktyczną. Nie ma wyznaczonych stałych godzin, w których można zobaczyć rozsuwający się most. Otwierany jest on bowiem w momencie, gdy przepływa kuter lub statek.

Most położony jest w sercu Darłówka, przy ulicy pełnej straganów i knajp. Spacerując po mieście, na pewno wielokrotnie będziecie mieli okazję zobaczyć przepływające między otwartym mostem jednostki. 

Latarnia morska w Darłówku 

Latarnia morska w Darłówku znajduje się u ujścia rzeki Wieprzy do morza. Powstała w XIX wieku, a swój obecny wygląd zawdzięcza remontowi w 1927 roku. Latarnia ma 22 wysokości i jest udostępniona zwiedzającym. 

Spacer z Darłówka do Darłowa 

W trakcie pobytu nad morzem polecam wybrać się na spacer z Darłówka do centrum Darłowa. Fragment trasy prowadzi wzdłuż rzeki Wieprzy. W trakcie spaceru można obejrzeć zacumowane kutry rybackie, spichlerz na drugim brzegu rzeki, ciekawy mural “Mieszkam tu” oraz statek szkoleniowy Franek. 

Statek szkoleniowy Franek

Wybudowany na początku lat 50. w stoczni w Gdańsku, statek szkoleniowy “Franek” należy do Zespołu Szkół Morskich w Darłowie. Uczniowie szkoły, w ramach praktyki pracują na pokładzie i wypływają w rejsy. Pełnią służby nawigacyjne i maszynowe, wykonują prace pokładowe oraz pomagają przy przygotowaniu posiłków. Wszystko pod nadzorem oficerów, instruktorów oraz kucharza. Statek nie jest ogólnodostępną atrakcją turystyczną, ale przy odrobinie szczęścia można wejść do środka i zobaczyć jego wyposażenie, maszynownię i koje załogi. 

Jeżeli w trakcie spaceru zauważycie zacumowany statek, warto podejść i zapytać o możliwość wejścia do środka. 

Rejs tramwajem wodnym

Po spacerze z Darłówka do Darłowa, do punktu wyjścia można wrócić tramwajem wodnym. Tramwaj pływa po rzece Wieprzy między centrum Darłowa a mostem rozsuwanym w Darłówku. Krótki rejs tramwajem wodnym daje możliwość zobaczenia okolicy z innej perspektywy. To też doskonały pomysł na chwilę przyjemnego relaksu.

Między Darłowem, a Darłówkiem kursują dwa tramwaje: Tristan i Izolda oraz Księżna Zofia. Rejsy w sezonie wakacyjnym, odbywają się codziennie w godzinach od 9:45 do 18:45.

Tramwaj wodny Tristan i Izolda

Przystań – Darłowo, ul. Krótka | Przystań – Darłówko Wschodnie (obok mostu rozsuwanego)

Tramwaj wodny Księżna Zofia

Przystanek – Darłowo, ul. Wenedów | Przystanek – Darłówko Wschodnie (obok mostu rozsuwanego)

Orientacyjny koszt dla osoby dorosłej to 19 zł, przy bilecie ulgowym 17 zł. Opłata w wysokości ok. 6 zł za rowery, wózki i zwierzęta pobierana jest dodatkowo. *(Cennik maj 2022)

Nietypowe atrakcje Darłowa – farma wiatraków

Elektrownie wiatrowe to stały element nadmorskiego krajobrazu. Dzieje się tak, ponieważ najlepsze warunki wietrzne zapewniają obszary położone w pobliżu dużych zbiorników wodnych. Pewnie wielokrotnie jadąc samochodem, widzieliście na horyzoncie skupiska kręcących się wiatraków. Jednak czy mieliście kiedyś okazję podejść blisko i stanąć pod jednym z nich? Wysokość wiatraka, rozpiętość skrzydeł i dźwięk wydawany podczas obrotów robią ogromne wrażenie. Będąc w Darłówku, warto przekonać się o tym osobiście.

Do farmy wiatraków dojdziecie, przechodząc obok Parku Wodnego Jan, aleją Jana Pawła II. Spacer kontynuujcie chodnikiem przy ścieżce rowerowej. Wiatraki będziecie widzieć w oddali, po lewej stronie. Po jakimś czasie na horyzoncie pojawi się skręt w lewo.

Darłówek wiatraki

Kościół Najświętszej Marii Panny w Darłowie

Spacerując ulicami Darłowa, warto zaglądnąć do Kościoła Najświętszej Marii Panny. Ta gotycka budowla, pochodzi z początku XIV wieku. We wnętrzu kościoła znajdują się sarkofagi księcia pomorskiego Eryka I oraz żon dwóch ostatnich książąt pomorskich – księżnych Jadwigi i Elżbiety. W świątyni można zobaczyć również drewnianą ambonę z XVIII wieku, średniowieczną polichromię, ołtarz główny oraz organy z XIX wieku.

Darłowo atrakcje dla miłośników historii – Zamek Książąt Pomorskich

Zamek Książąt Pomorskich to budowla pochodząca z II połowy XIV wieku. Obecni pełni funkcję Muzeum Regionalnego w Darłowie. Na zwiedzających czekają komnaty zamku, wystawy stałe oraz niezwykle ciekawa sala tortur. Podczas wizyty na zamku można nie tylko poczuć klimat dawnych lat, ale również dowiedzieć się wielu informacji na temat okolicy.

Darłowo atrakcje - Zamek Książąt Pomorskich

Darłowo atrakcje w okolicy

Oprócz wymienionych wyżej atrakcji Darłowa i Darłówka, w okolicy warto wybrać się do:

  • Muzeum Bursztynu w Jarosławcu
  • Latarni Morskiej w Jarosławcu
  • Kołobrzegu.

Jeżeli lubicie podróżować po naszym kraju, zapraszam Was do zakładki na naszym blogu Weekend w Polsce.

Dajcie znać jakie jest Wasze ulubione miejsce nad Morzem Bałtyckim 🙂

4 komentarze Dodaj swoje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *