Jak zorganizować weekend na Malcie? Praktyczne wskazówki.

Od kiedy dwa lata temu po raz pierwszy w życiu wsiadłam na pokład samolotu i zakochałam się w podróżowaniu tworzę listę miejsc, które chciałabym zobaczyć. O Malcie usłyszałam po raz pierwszy kilka lat temu, ale nie wiedząc dlaczego podświadomie przyporządkowałam ten kraj do grupy kierunków, które nie były dla mnie interesujące. Jednak cały czas miałam te wyspę gdzieś z tyłu głowy- a to zobaczyłam zdjęcie w Internecie, a to znalazłam odziedziczony po wujku przewodnik na stryszku, a to znajomy mojego męża zachwalał wyspę. Aż w końcu pewnej soboty pomiędzy odkurzaniem, a myciem podłogi spontanicznie kupiłam bilety na przedłużony weekend na Malcie.

1. Bilety lotnicze

 Na Maltę można polecieć tanimi liniami lotniczymi. Ja wybrałam Wizzair. Lecieliśmy z Katowic w piątek wieczorem i wracaliśmy w poniedziałek późno w nocy. Dzięki takiemu połączeniu potrzebowaliśmy tylko jeden dzień urlopu. 

Bilety kupiłam dwa miesiące przed podróżą, a ich koszt dla jednej osoby wyniósł mnie 300 zł.

2. Komunikacja na miejscu.

Na miejscu możecie wypożyczyć samochód, należy pamiętać tylko o tym, że Malta była niegdyś kolonią brytyjską i obowiązuje tam ruch lewostronny. 

Według mnie, jadąc w dwójkę bardziej opłaca korzystać się z komunikacji miejskiej. Pomimo wielu negatywnych opinii, które znalazłam na temat podróżowania po wyspie autobusem, będąc na miejscu korzystaliśmy tylko ze wspomnianego środka transportu.

Kupując bilet możecie wybrać kilka opcji: 

  • bilet za 15 euro, która upoważnia do dwunastu przejazdów w ciągu dnia lub sześciu przejazdów w ciągu nocy ( albo kombinacji obu opcji). Z tego biletu może korzystać kilka osób, wystarczy odbić go wsiadając do autobusu odpowiednią ilość razy.
  • tygodniowy bilet za 21 euro lub 15 euro ( dziecko do lat 10) upoważnia do nielimitowanej ilości przejazdów w ciągu dnia i nocy. Decydując się na takie rozwiązanie każda osoba musi mieć swój bilet.

Obie karty upoważniają do podróżowania po Malcie i Gozo. 

Jeżeli chodzi o ceny biletów jednorazowych to jest to w zależności od sezonu 1,50 euro w okresie zimowym, 2 euro w okresie letnim czyli od połowy czerwca do połowy października i 3 euro za przejazdy nocne.

Jeżeli przylatujecie na Maltę późno w nocy i chcielibyście skorzystać ze sprawdzonego transferu z lotniska to polecam MaltaTransfer za 6 euro.

3. Nocleg.

Szukając noclegu zwykle korzystam ze strony booking.com. Na Malcie zatrzymaliśmy się w miejscowości Bugibba, która stanowi świetny punkt wypadowy do zwiedzania ponieważ położona jest blisko lotniska, stolicy i portu z którego odpływają promy. Znajduje się tam też dworzec autobusowy, a sama miejscowość jest również warta zobaczenia. Wynajmowaliśmy pokój w mieszkaniu, gdzie znajdowały się jeszcze dwie sypialnie i dzięki temu poznaliśmy dziewczynę z Łotwy i chłopaka z Portugalii.

Jeżeli chcielibyście zarezerwować nocleg na stronie booking.com i skorzystać z 50 zł zniżki to klikajcie w link.

4. Co zobaczyć na Malcie?

Malta, Gozo i Comino to trzy wyspy należące do Archipelagu Wysp Maltańskich. Każda z nich ma do zaoferowania atrakcyjne miejsca, które warto zobaczyć.

DZIEŃ PIERWSZY

Gozo

Na zwiedzanie Gozo zarezerwujcie cały dzień. Dopłyniecie tam promem z portu Cirkewwa. Dokładny rozpis godzin w jakich odpływa prom znajdziecie na stronie www.gozochannel.com w zakładce SCHEDULES. Rejs trwa około 25 minut. 

Ciekawostką jest to, że bilet na prom kupuje się dopiero w drodze powrotnej, a jego koszt to 4,65 euro od osoby. 

Jedną z opcji zwiedzania Gozo jest wybór piętrowego, otwartego autobusu GOZO SEIGHTSEEING HOP ON HOP OFF (koloru zielonego), który jeździ dookoła wyspy i zatrzymuje się przy najlepszych atrakcjach. W każdym miejscu można wysiąść i za 45 min podjeżdża kolejny autobus, którym możemy jechać dalej. Jeżeli ruszycie z portu Mgarr na Gozo pierwszym kursem, który odjeżdża o godzinie 9:45 to w niektórych atrakcjach możecie zostać nawet 90 minut. Dużym plusem jest to, że podczas wycieczki możemy słuchać nagrania w języku polskim i dowiedzieć się ciekawych informacji na temat historii i miejsc do których jedziemy.

Ze względu na to, że należę do miłośników przyrody podczas wycieczki zatrzymaliśmy się w trzech miejscach.

  1. Ramla Bay – przepiękna plaża z niesamowitym pomarańczowym piaskiem.
  2. Dwerja – miejscowość gdzie możecie podziwiać niezwykłe formacje skalne. Tam właśnie w 2017 roku zawalił się słynny symbol Malty – Azure Window. Znajdziecie tam też między innymi głęboką na 60 m studnie The Blue Hole, która jest atrakcją dla płetwonurków. W tym miejscu warto zatrzymać się na 90 minut.
  3. Xlendi – wioska rybacka. Miejsce idealne na zjedzenie obiadku z widokiem na turkusową wodę w zatoce.

Miłośnicy historii i zabytków powinni obowiązkowo zatrzymać się na dłużej w stolicy Gozo – Victorii.

Cena wycieczki to 20 euro od osoby, ale można ją negocjować. Jadąc do portu poznaliśmy trójkę Polaków, którzy również płynęli na Gozo i kupując wycieczkę od naganiaczy na ulicy podaliśmy się za grupę uzyskując dzięki temu spory rabat – każdy z nas płacił 10 euro.

UWAGA! MAM DLA CIEBIE NIESPODZIANKĘ

W tym miejscu chciałabym polecić Ci niesamowitą stronę, która jest skarbnicą wiedzy na temat Malty, Gozo i Comino – www.maltaigozo.pl 

Jest to portal prowadzony przez Polaków. Znalazłam go planując wycieczkę na Gozo i wszystkie informacje podane na stronie okazały się jak najbardziej rzetelne i pomocne. Znajdziesz tam relację turystów, zniżki, pomoc w znalezieniu mieszkania i wypożyczeniu samochodu. 

A tutaj wrzucam jeszcze link to artykułu w którym bardzo dokładnie opisana jest wspomniana przeze mnie wycieczka na Gozo zielonym autobusem.

DZIEŃ DRUGI 

Comino

Comino to najmniejsza z trzech wysp na stałe zamieszkiwana przez trzy rodziny. Dopłyniecie tam między innym motorówką z portu Cirkewwa, koszt takiej wycieczki to 10 euro od osoby.

Najważniejsze jest to żeby popłynąć na Comino z samego rana. Widoki są niesamowite, ale idzie to w parze z ogromną ilością turystów. Na wyspie nie zbyt wiele miejsca, żeby poplażować, ale kąpiel w tak przejrzystej wodzie robi wrażenie.

La Valetta 

Stolica Malty nazywana jest muzeum pod otwartym niebiem. Jeżeli nie jesteście fanami zwiedzania takich miejsc możecie tak ja my wybrać się na romantyczny spacer klimatycznymi uliczkami miasta, odwiedzić piękne ogrody i podziwiać architekturę. La Valetta z pewnością zrobi na Was pozytywne wrażenie. A ciekawych tego co warto zwiedzić po raz kolejny odsyłam do artykułu.

DZIEŃ TRZECI

Marsaxlock

Stara rybacka wioska Marsaxlock znana jest głównie z małych kolorowych łódek zacumowanych w porcie i targu rybnego, który odbywa się w niedzielę. To bardzo urokliwe i fotogeniczne miejsce.

Blue Grotto

W drodze na lotnisko, poznaliśmy parę Polaków, która zachęciła nas do odwiedzenia Blue Grotto. Na miejscu warto skorzystać z 25- minutowego rejsu maleńką łódeczką, która płynie wśród skał wpływając do jaskiń. Cena takiego rejsu to 8 euro. Po rejsie mieliśmy jeszcze chwilę czasu żeby posiedzieć na klifie i zachwycać się morskim widokiem.

Uwielbiam morze, palmy i piękne miejsca stworzone przez naturę. Myślę, że właśnie dlatego Malta naprawdę mnie zachwyciła. Polecieliśmy na tę wyspę tydzień po tym jak przez ponad 30 godzin wracaliśmy autobusem z Albanii. Po tej wyprawie uświadomiłam sobie, jak bardzo uwielbiam podróże samolotem. Kiedy po dwóch godzinach wysiadasz i zaczynasz weekend na Malcie – tak po prostu, prawie tak samo jakbyś pojechał do Zakopanego. To niesamowite jakie możliwości daje nam dzisiaj świat, ważne jest to żeby się za bardzo nie zastanawiać i z nich korzystać.

A jeżeli boisz się trochę podróżować w nieznane to mam nadzieję, że ten wpis ułatwi sprawę i pomoże Ci samodzielnie zorganizować weekend na Malcie.

Zapraszam Cię również do obejrzenia filmu, który jest połączeniem mojej gadaniny ze zdjęciami i filmikami nagranymi na miejscu. Zobacz jak pięknym miejscem jest Malta, Gozo i Comino.

Jeżeli macie jakieś pytanie związane z organizacją podobnego wyjazdu to piszcie śmiało! Chętnie pomogę 🙂

Pozdrawiam Was gorąco!

2 komentarze Dodaj swoje
  1. Wprawdzie nie wybieram się na Maltę, ale z uważnością przeczytałam porady, które są bardzo cenne. Niewątpliwe Twoje zdjęcia budzą podziw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *