Nasz pierwszy raz na Couchsurfingu- darmowy nocleg czy coś więcej?

Co to jest Couchsurfing.com?

To platforma gdzie można zaoferować zakwaterowanie we własnym domu lub znaleźć darmowy nocleg u ludzi z całego świata. 

Śpisz za darmo, ale przede wszystkim poznajesz osobę, na codzień mieszkającą w miejscu które odwiedzasz. Co za tym idzie, możesz dowiedzieć się takich informacji, których nie znajdziesz w najlepszych przewodnikach. Dodatkowo poznajesz obcą kulturę i zwyczaje od podszewki. Masz również świetną okazję do rozmowy w języku obcym i nawiązujesz nowe znajomości. Brzmi fantastycznie, prawda? 

Konto na couchsurfingu założyłam latem. Kupiłam wtedy bardzo tanie bilety lotnicze na Majorkę, ale okazało się, że noclegi na miejscu są szalenie drogie więc postanowiłam poszukać alternatywy. Wysłałam kilka zapytań, dostałam jedną odpowiedź i niestety szybko się poddałam. Ostatecznie noclegu nie znalazłam, a na Majorkę nie polecieliśmy.

Nie korzystałam z tej strony aż do grudnia. Przed świętami Bożego Narodzenia postanowiliśmy wybrać się nad morze Bałtyckie. I wtedy stwierdziłam, że nadarza się świetna okazja do tego, aby sprawdzić jak tak naprawdę działa couchsurfing i czy tym razem ktoś odpowie na moje zapytanie.

Tym sposobem znalazłam Panią Joannę, 61 letnią mieszkankę Sopotu, która jest prawdziwą weteranką w tym temacie. Wysłałam zapytanie, a kilka godzin później Pani Asia napisała, że możemy przyjeżdżać. 

Byłam trochę zaskoczona, bo chyba sama nie do końca wierzyłam, że to naprawdę działa.

 

Jakie to uczucie mieszkać u kogoś w domu?

Na początku, wiadomo, czuliśmy się trochę skrępowani. Był to nasz pierwszy raz, a do tego nasza Hostka była kilkanaście lat starsza. Jednak to uczucie szybko minęło, bo Pani Asia okazała się niezwykle otwartą i pozytywną osobą. Couchsurfing kojarzył się mi głównie z ludźmi w naszym wieku, ze studentami którzy zawsze podróżują niskobudżetowo więc nasza Hostka przełamała wszelkie stereotypy.

Czy cały czas spędzaliście razem?

Oczywiście, że nie. Pani Asia zabrała nas na wycieczkę i pokazała nam niezwykle widokowe miejsce jakim jest Klif Orłowski. Oprócz tego wspólnie spędzaliśmy dwa wieczory, byliśmy na grzańcu w klimatycznej kawiarni i w kinie. Oprócz tego dużo rozmawialiśmy. Asia opowiadała nam o swoich gościach i przygodach związanych z couchsurfingiem. 

W jakich warunkach mieszka się u hostów?

To zależy od wielu czynników. Jednak decydując się na taką formę podróżowania musisz być świadomy tego, że nie jest to 4* hotel. Możesz trafić do domu, gdzie tak jak my dostaniesz swój pokój. Jednak równie dobrze, możesz trafić na hosta, który zaoferuje Ci materac i kawałek podłogi w swoim mieszkaniu. 

Czy skorzystacie z Couchsurfingu ponownie?

Tak! Jestem szalenie ciekawa, jak wyglądałoby takie wspólne mieszkanie za granicą. Muszę jednak podkreślić, że bardzo cenimy sobie niezależność i komfort w podróży. Dlatego wyjeżdżając na tydzień, chyba nie zdecydowalibyśmy się na więcej niż 1 czy 2 dni spędzone u hosta. No dobra.. ja bym się nie zdecydowała. Patryk jak najbardziej. Jednak to tylko gdybanie, kolejne wyjazdy zweryfikują czy taka forma podróżowania nam odpowiada. Co więcej, sami chcielibyśmy zostać hostami.

Darmowy nocleg czy coś więcej?

Couchsurfing to zdecydowanie coś więcej. Nie możesz traktować wizyty w kategoriach darmowego noclegu, bo nie o to chodzi. To społeczność, którą tworzą ludzie chętni do tego żeby nawiązać nowe znajomości, spędzić wspólnie czas i wymienić się doświadczeniami.

Jednym słowem, zachęcam Cię do skorzystania z Couchsurfingu. Warto spróbować tej formy podróżowania chociaż raz w życiu.

Do poczytania!

 

 

4 komentarze Dodaj swoje
  1. Bardzo ciekawy wpis. Do tej pory nie wiedziałam co to jest couchsurfing. Jeśli będę miała okazję na pewno skorzystam z tej platformy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *