Rusinowa Polana: Tatry Wysokie.

Rusinowa Polana: Tatry Wysokie

Tatry Wysokie to nie tylko wymagające szlaki i wielogodzinne górskie wędrówki. Dzisiaj przychodzimy do Was z propozycją prostego i przyjemnego spaceru na Rusinową Polanę. Jeżeli chcecie zobaczyć jedną z najpiękniejszych panoram Tatr na własne oczy to zapraszam do lektury!

Widok z Rusinowej Polany

Rusinowa Polana parking

Samochód zostawicie na parkingu Wierch Poroniec. Parking ten należy do TPN, koszt na cały dzień to 30 zł. Bezpośrednio przy parkingu znajduję się wejście na proponowany przez nas szlak. Tam też kupicie biletu wstępu do Parku Narodowego. Istnieje możliwość skorzystania z przenośnej toalety.

Niestety parking nie jest duży i może nie być już miejsca. W takim przypadku należy wrócić się i zaparkować auto na parkingu przed rondem. Cena za cały dzień to 25 zł.

Rusinowa Polana szlak

Zielony szlak z Wierchu Poroniec na Rusinową Polanę to około 3 kilometrowa wędrówka. Według oznaczeń zajmuje 1h 20′, jednak my przy spokojnym tempem przeszliśmy trasę w niecałą godzinę.

Szlak z Wierch Poroniec

Trasa na Rusinową Polanę z Wierchu Poroniec jest idealna dla wszystkich i o każdej porze roku. Nie ma podejść, ani stromych zejść. Początkowo szlak prowadzi przez las, gdzie po około 20-25 minutach marszu zaczynają pojawiać się pierwsze piękne widoki i otwarta przestrzeń.

Rusinowa Polana z dzieckiem

W trakcie wędrówki mijaliśmy turystów w każdym wieku. W weekend na szlaku spotkać można spore ilości ludzi, jednak w tygodniu jest zdecydowanie spokojniej.

Trasa lubiana jest przez rodziny z mniejszymi i większymi dziećmi. W zimowych warunkach można zabrać sanki lub wózek. Naszym zdaniem zielony szlak doskonale nadaje się na rodzinny spacer.

Rusinowa Polana widok

Rusinowa Polana położona jest na wysokości ok.1200 m n.p.m. i rozpościera się z niej niezwykłe widokowa panorama na Tatry. Na polanie można odpocząć przy licznych drewnianych stołach i ławkach.  W sezonie działa tam też bacówka, gdzie sprzedawane są oscypki inne wyroby z owczego mleka. Pasą się tam również owce, które w połączeniu z górskimi krajobrazami stwarzają iście sielski i idealny do wypoczynku klimat.

Rusinowa Polana- Tatry Wysokie

Sanktuarium Maryjne Wiktorówki

Z Rusinowej Polany podejść można do Sanktuarium Maryjnego na Wiktorówkach (dojście zajmuje ok.10′).

Sanktuarium Maryjne na Wiktorówkach znane także jako Sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr lub Matki Bożej Jaworzyńskiej to niewielki, drewniany kościół wybudowany w stylu podhalańskim. Miejscowi górale, a także turysyści mogą uczestniczyć w nabożeństwach i mszach świętych sprawowanych na Wiktórowkach przez cały rok. Aktualności polecam sprawdzać na stronie Sanktuarium.

Sanktuarium Maryjne Wiktorówki

Podsumowanie

Rusinowa Polana w Tatrach Wysokich to miejsce idealne dla każdego kto chce wybrać się niewymagającą górską wędrówkę i zobaczyć jedną z najpiękniejszych panoram Tatr. Jestem przekonana, że wizyta na Rusinowej Polanie na długo zapadnie w Waszej pamięci 😉

Jeżeli lubisz zimowe górskie wędrówki zapraszamy Cię również do wpisu Babia Góra zimą.

Do poczytania!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *