Śląskie Centrum Wolności i Solidarności

Spacerując ulicą Wincentego Pola 38 w Katowicach, Waszą uwagę zwróci wysoki krzyż stojący naprzeciwko budynku Kopalni Wujek. Zaciekawieni, zapewne podejdziecie bliżej. Okaże się, że ów krzyż to pomnik upamiętniający jedno z najtragiczniejszych wydarzeń stanu wojennego. Bardzo możliwe, że po chwili podejdzie do Was elegancko ubrany starszy Pan, były pracownik Kopalni Wujek. Żywy świadek historii, uczestnik strajków, w których tragicznie zginęło dziewięciu górników. Nie dajcie się długo namawiać na wizytę w sąsiednim budynku. W tym niepozornie wyglądającym obiekcie swoją siedzibę ma Śląskie Centrum Wolności i Solidarności. Znajduje się tam nowoczesna, interaktywna, trzypoziomowa wystawa przedstawiająca fragment historii Polski, który powinien znać każdy mieszkaniec naszego kraju. Ten starszy i przede wszystkim ten młodszy.

Spis treścu

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności – nowa wystawa.

Z okazji 40. rocznicy pacyfikacji kopalni „Wujek” w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności otwarto nową wystawę. W miejscu dotychczasowej, niewielkiej ekspozycji, powstała nowa trzypoziomowa, zajmująca powierzchnię ponad 1100 m2 wystawa skierowana przede wszystkim do młodych ludzi.

Ekspozycja jest poświęcona głównie strajkowi w kopalni w grudniu 1981 r. oraz oporowi Polaków wobec systemu komunistycznego w latach 80. XX wieku.

O historii słów kilka.

Kilka tygodniu temu, na zaproszenie Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności, wzięliśmy udział w niezwykle wartościowej lekcji historii. Nam, młodym ludziom, żyjącym w czasach rozwoju i dobrobytu ciężko jest wyobrazić sobie, że niespełna 41 lat temu w Polsce wprowadzono stan wojenny. 

Wprowadzono go jednak nie z powodu ataku innego państwa, stan wojenny zgotowali Polakom – Polacy, rodacy z krwi i kości. Wyłączono telefony, na ulicach pojawiły się czołgi i wozy opancerzone, ludzi odcięto od bieżących informacji. Zawieszono działalność wszystkich stowarzyszeń i organizacji społecznych, w tym NSZZ „Solidarność”. Większość działaczy związku zatrzymano i przewieziono do przygotowanych wcześniej ośrodków odosobnienia. Wstrzymano turystykę krajową i zagraniczną, zamknięto granicę. 

W ramach sprzeciwu strajkowano i organizowano protesty w blisko 50 zakładach pracy. Władza okazała się jednak bezlitosna. Podczas pierwszych dni stanu wojennego, przy użyciu broni palnej, środków chemicznych, armatek wodnych, czołgów i wozów bojowych spacyfikowano 12 zakładów pracy. W kopalni “Wujek” w Katowicach, od celnych strzałów tragicznie zginęło 9 strajkujących górników – Józef, Joachim, Józef Krzysztof, Ryszard, Bogusław, Andrzej, Jan, Zbigniew i Zenon stracili życie w imię obrony podstawowych praw człowieka i stali się najtragiczniejszym symbolem stanu wojennego.

Spacerując po wystawie dobitnie, uświadomiliśmy sobie, że w takiej właśnie rzeczywistości, kilkanaście lat temu, przyszło żyć naszym rodzicom i dziadkom, którzy przecież wciąż mieszkają tuż obok nas i doskonale pamiętają tamte ciężkie lata. 

Kto powinien odwiedzić Śląskie Centrum Wolności i Solidarności?

Cieszymy się, że w Polsce powstają muzea i wystawy, które w wyjątkowo ciekawy sposób uczą historii młodsze pokolenia. Śląskie Centrum Wolności i Solidarności zachęca szczególnie młodych ludzi do przyjścia i poznania ważnego fragmentu historii śląska wieloma zmysłami. Ekspozycję można dotykać, przyciskać, słuchać, oglądać, a nawet poczuć przechodząc między regałami archiwalnych dokumentów. Znacie ten charakterystyczny zapach starego papieru? Gwarantujemy Wam, że nie będziecie się nudzić.

nowa wystawa w SCWiS

Wystawa skierowana jest do turystów indywidualnych, ale również grup zorganizowanych.

Co można zobaczyć na wystawie?

Zwiedzając wystawę Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach, znajdziecie odpowiedzi na następujące pytania:

 • Dlaczego wprowadzono stan wojenny?
 • Z jakimi ograniczeniami musieli walczyć Polacy?
 • Jak krok po kroku wyglądała pacyfikacja kopalni “Wujek”?
 • Kim byli zastrzeleni górnicy?
 • Czy ktokolwiek poniósł konsekwencję za swoje czyny?
 • Jak żyło się w Polsce w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku?
 • W jaki sposób Polacy sprzeciwiali się i walczyli z system komunistycznym?
 • Jaką rolę odegrał kościół i Papież św. Jan Pan Paweł II?
Śląskie Centrum Wolności i Solidarności

Co sprawia, że wystawa ŚCWiS jest wyjątkowa?

 • Po pierwsze nowoczesny i interaktywny sposób, w jaki została przygotowana ekspozycja.
 • Po drugie możliwość zwiedzania wystawy w towarzystwie świadka historii lub przewodnika.
 • Po trzecie autentyczne eksponaty takie jak czołg T-55 czy rampa z której, 16 grudnia 1981 r. pluton specjalny ZOMO oddał strzały w kierunku strajkujących górników.
czołg w SCWiS

Kiedy czynne jest Śląskie Centrum Wolności i Solidarności?

ŚCWiS czynne jest od wtorku do soboty.

We wtorki i czwartki w godzinach 10:00-18:00 oraz środy, piątki i soboty 9:00-16:00.

Co ważne, we wtorki, czwartki oraz w pierwsze soboty miesiąca po wystawie oprowadzają świadkowie historii. W pozostałe dni można zwiedzać wystawę z przewodnikiem.

Wystawę można zwiedzać również samodzielnie.

Cennik oraz wszystkie aktualne informacje znajdziecie na stronie Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności.

Jak dojechać do ŚCWiS?

 • Samochodem: wpisując w nawigację adres: ul. Wincentego Pola 38
  40-596 Katowice
 • Pociągiem: najlepiej wysiąść na stacji PKP Katowice Brynów skąd w 10 minut dojdziecie na wystawę.
 • Autobusem: z przystanku Katowice Dworzec: 9, 10, 12, 37, 46, 48, 297, 689.

Co jeszcze zobaczyć?

Przy budynku Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w 2018 roku, powstał niezwykły mural, który warto zobaczyć, będąc na miejscu. Duży napis „Pamiętamy” autorstwa francuskiego artysty Al Stickinga. Każdą z dziewięciu liter słowa „pamiętamy” wypełnia portret jednego z górników zabitych podczas pacyfikacji kopalni Wujek. Historia powstania tego muralu jest o tyle niezwykła, że francuski artysta wykonał go w zaledwie dwa dni. W trakcie zwiedzania Katowic to właśnie historia zabitych górników poruszyła go na tyle mocno, że zdecydował się wykonać upamiętniający tamto wydarzenie napis.

Mural Pamiętamy w Katowicach

Województwo śląskie pełne jest miejsc i atrakcji turystycznych, które warte zobaczyć eksplorując południe Polski. Na naszym blogu znajdziecie również inne, warte odwiedzenia miejsca. Podróżując po śląskim, warto zaglądnąć też do Zamku w Pszczynie lub Palmiarni w Gliwicach.

2 komentarze Dodaj swoje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *