Skywalk Biokovo i park przyrody w Chorwacji.

Dzisiaj zabieramy Was na ekstremalną wyprawę samochodem w Chorwacji. Będą szalenie piękne widoki, piekielnie kręte drogi i duża dawka adrenaliny. Zapnijcie pasy – ruszamy do Parku Przyrody Biokovo. Odwiedzimy szklany taras widokowy Skywalk Biokovo, szczyt Sv. Jure i pokonamy najbardziej krętą chorwacką drogę. Gotowi?

Park Przyrody Biokovo

Park Przyrody Biokovo został założony w 1981 roku. Jego zadaniem jest ochrona wnoszącego się wzdłuż Makarskiej Riwiery górskiego masywu Biokovo. Jest to jedno z najpopularniejszych miejsc w Chorwacji z niezliczonymi ścieżkami pieszymi i rowerowymi. Klimatyczne trasy wiją się na wzgórzach porośniętych gajami oliwnymi, winnicami i lasami sosnowymi. Ze względu na wysokość i długość, masyw Biokovo chroni wybrzeże przed chłodnymi wiatrami. Planując wycieczkę rowerową lub pieszą wędrówkę, pamiętajcie, że latem temperatury są bardzo uciążliwe. My proponujemy zwiedzać samochodem, a przy okazji wybrać się na krótki spacer. Ze szczytów Biokova rozciągają się niezapomniane widoki na wyspy, morze oraz Makarską Riwierę.

Informacje praktyczne

  • Wjazd na teren Parku Przyrody Biokovo jest płatny.
  • Od 2022 r. bilety dostępne są tylko i wyłącznie online na stronie parku. Bilety rezerwuje się na konkretny dzień i godzinę, maksymalnie na 5 dni przed planowanym przyjazdem.
  • W sezonie od 1.06 do 30.09 Park Przyrody Biokovo czynny jest w godzinach 6:00-20:00. Ostatnie samochody wpuszczane są na teren parku o godzinie 19:00.
  • Szklany taras czynny jest od godziny 8:00.
  • Koszt dla osoby dorosłej to 8 euro.
  • Ze względu na ograniczony ruch, do parku co godzinę wpuszczanych jest tylko 20 samochodów.
  • Droga jest wąska, kręta i jednopasmowa. Ruch odbywa się w obu kierunkach. Mniej więcej co 300 m przygotowane są zatoczki do wymijania.
  • Na trasie możecie spotkać dzikie konie, które potrafią utrudnić przejazd.
  • Na bilecie i stronie internetowej widnieje następująca informacja: Na teren parku przyrody Biokovo wjeżdżacie na własną odpowiedzialność.
  • Jeżeli nie czujecie się pewnie za kierownicą, to nie polecamy tej trasy. Jeżeli podróżujecie busem, to przejazd jest możliwy, ale bardzo trudny.
Park przyrody Biokovo
Trasa samochodowa górską, krętą drogą

Jak dojechać?

W nawigację wpiszcie sobie Park Krajobrazowy Biokovo – wejście główne ( Park prirode Biokovo – Glavni ulaz). Jadąc od miejscowości Makarska, będziecie podróżowali główną drogą nr 8, a następnie odbijecie na drogę nr 512.

Skywalk Biokovo czyli szklany taras widokowy

Bohaterem całego zamieszania jest wybudowany mniej więcej w połowie trasy widokowej, szklany taras Skywalk Biokovo. Atrakcja przyciąga turystów chcących zobaczyć przepiękną panoramę Riwiery Makarskiej i pobliskich wysp.

Skywalk Biokovo to szklany taras w kształcie podkowy wystającej znad krawędzi klifu. Ulokowany jest na przełęczy Ravna Vlaška 1228 m n.p.m, około 13 km od głównego wjazdu na teren parku. Na tarasie może jednocześnie przebywać 30 osób. Dreptanie po szklanej ścieżce nad przepaścią i podziwianie roztaczających się wokół widoków to nie lada gratka. Mimo tego osobiście uważam, że sam taras nie jest największą atrakcją parku przyrody Biokovo. Polecam wsiąść w auto i pojechać dalej na szczyt Sv Jure. Przejażdżka najwyżej położoną utwardzoną drogą w Chorwacji gwarantuje niezapomniane widoki i wrażenia.

Skywalk Biokovo

Biokovo – Szczyt sv. Jure

Sv. Jure to szczyt w masywie górskim Biokovo położony na wysokości 1752 m n.p.m. Na szczycie znajduje się wieża telewizja oraz wybudowany w 1968 roku klimatyczny kościółek. Przy dobrej pogodzie, z góry można podziwiać panoramiczny widok na wyspy i ląd, góry Bośni i Hercegowiny oraz sąsiednie Włochy.

Ciężko napisać mi coś więcej. Szczyt Sv. Jure i prowadząca do niego droga to miejsca, które trzeba zobaczyć na własne oczy. Podróżując po Chorwacji, koniecznie wybierzcie się do Parku Przyrody Biokovo.

Kościółek Biokovo
Sv. Jure droga na szczyt
Ostatni bardzo stromy podjazd na szczyt Sv. Jure

Chorwacja miała być tylko przystankiem do wymarzonej Czarnogóry, a skradła nasze serca. Wizytę w Parku Przyrody Biokovo, widoki i przejazd krętą, wąską drogą zapamiętamy na długie lata. Jeżeli planujecie podróż do Chorwacji, koniecznie przeczytajcie artykuł o Parku Narodowym Jeziora Plitwickie oraz niezwykle zielonym Półwyspie Pelješac.

Jeden komentarz Dodaj swoje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *